aktualizacja 

Lepiej usiądźcie. Tyle będzie kosztowała słynna toaleta w Zakopanem

104

Kilka dni temu pisaliśmy o wygórowanych cenach za toaletę na Krupówkach w Zakopanem. 10 zł za jednorazowe skorzystanie z wc to spory wydatek. Właściciel prywatnej toalety postanowił wytłumaczyć skąd tak wysoka cena. Co więcej, zapowiada podwyżki.

Lepiej usiądźcie. Tyle będzie kosztowała słynna toaleta w Zakopanem
Cena toalety na Krupówkach. (Adobe Stock, Facebook)

Turyści od lat narzekają na wysokie ceny w stolicy Tatr. Wydatek rzędu 10 zł za jednorazowe skorzystanie z toalety na Krupówkach to zdaniem wielu gruba przesada. "Takie coś na Krupówkach, rozumiem inflacja itd., ale chyba są gdzieś jakieś granice. No, chyba że nie ma" - napisał turysta na Facebooku. Jego post wraz ze zdjęciem ceny toalety obiegł media.

"Tygodnik Podhalański" rozmawiał z właścicielem tej toalety. Mężczyzna przedstawił dokładne wyliczenia, z których wynika, że 10 zł to minimalna cena, by przedsiębiorca miał na tym minimalny zysk. Zapowiada także podwyżkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakopane. Hotelarze błagają turystów, by nie robili imprez

Oto wyliczenia właściciela toalety, które otrzymała redakcja Tygodnika Podhalańskiego: "Zgodnie z prawem pracy, aby zapewnić funkcjonowanie Toalety Ogólnodostępnej w godz. Od 10:00 do 22:00 potrzebni są co najmniej 4 pracownicy. Spółka prowadzi toalety w następujący sposób: W dni powszednie dla obsługi toalet potrzeba 1,5 etatu pracowniczego. To razem ze składkami ZUS 6282 zł."

W weekendy toalety obsługuje osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Co daje miesięcznie 96 godzin x 25 zł brutto za godzinę = 2880 zł. Dodatkowo 6 godzin dziennie wykonuje czynności sprzątająco-dezynfekujące osoba na umowę zlecenie co daje w miesiącu 180 godz.po 25 zł brutto za godzinę = 5306,85 zł. Łączne koszty pracownicze to 5306,85 zł (sprzątanie) + 2880 zł ( obsługa w weekendy) + 6282 zł (1,5 etatu w dni powszednie) = 14468,85 zł brutto. Do tego trzeba dodać koszty wynajmu lokalu, prądu, wody i kanalizacji, środków sanitarnych i czystości które co miesiąc wynoszą średnio ponad 12.300 zł brutto - wylicza właściciel.

Za kilka dni podwyżki. Nowa cena? Spadniecie z krzeseł

W sumie koszty miesięczne utrzymania toalety mają wynosić 26 769 zł. Jak wylicza właściciel, jeżeli z toalety skorzysta 102 osoby spółka zarobi 30.600 zł. Po odjęciu VAT i podatku zysk ma wynosić 483 zł.

Zatem "Toalety Grozy" na Krupówkach to po prostu toalety prowadzone w warunkach legalnych podstaw biznesowych stworzonych dla przedsiębiorców w Polsce, przy obecnych kosztach energii, stawkach podatkowych i obciążeniach składkami ZUS - podkreśla przedstawiciel firmy, cyt. przez "Tygodnik Podhalański".

Jak podkreśla przedsiębiorca "dopiero stawka 15 zł zapewniałaby sensowny zysk w legalnie prowadzonym biznesie". Dodaje też, że już za kilka dni toaleta będzie kosztować wspomniane 15 zł.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić