o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Drony będą nadzorowane. Za pół miliarda

0
Podziel się

Bezzałogowe statki powietrzne to najszybciej rozwijająca się część lotnictwa. Jak donoszą medą - od teraz będą nas nadzorowały, na co pójść ma nawet pół miliarda złotych!

Drony będą nadzorowane. Za pół miliarda
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bEDSkljF

Bezzałogowe statki powietrzne to najszybciej rozwijająca się część lotnictwa. W związku z tym Polska postanowiła przygotować system nadzoru nad lotami dronów. Będzie to kosztować pół miliarda złotych!

Od połowy kwietnia do końca grudnia 2020 roku odbyło się ponad 300 tys. lotów dronami, w porównaniu do 260 tys. lotów małego lotnictwa – porównuje prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.
bEDSkljH

Problemem jest to, że drony muszą dzielić się przestrzenią powietrzną z lotnictwem załogowym. Aby zachować bezpieczeństwo, potrzebne jest odpowiednie zarządzanie.

System ten ma obejmować przestrzeń w całej Polsce od poziomu ziemi do wysokości 3 km. Dzięki niemu koordynacja lotów dronów jest odpowiednio skoordynowana z kontrolerami ruchu lotniczego. Ci z kolei za pośrednictwem PansaUTM mogą wydawać zezwolenia na lot oraz jego warunki.

PansaUTM integruje wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej. To dlatego zapewnia na bieżąco aktualizowaną informację o sytuacji w przestrzeni powietrznej.

bEDSkljN

Rozwój PANSA UTM ma zapewnić Polsce pozycję europejskiego lidera w obszarze bezzałogowych statków powietrznych. Fundusze na to są zapisane w Krajowym Planie Odbudowy. Jest to ponad 740 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDSklki
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić