aktualizacja 

Drony w pobliżu Moskwy. Rosyjska obrona powietrzna nie ma szans

W okolicach rosyjskiej stolicy zauważono w ostatnich dniach co najmniej trzy bezzałogowce, które trafiają tam najprawdopodobniej z Ukrainy. Eksperci twierdzą, że drony są wypuszczane w celach wywiadowczych i często są nieosiągalne dla rosyjskiej obrony powietrznej.

Drony w pobliżu Moskwy. Rosyjska obrona powietrzna nie ma szans
Drony w pobliżu Moskwy (Getty Images, Ukrinform / Future Publishing)

Drony zauważono zaledwie 40 kilometrów od obwodnicy Moskwy. Rosyjskie służby uważają, że mogły zostać wystrzelone z terytorium Ukrainy, a co najmniej jeden z nich był wypełniony 17 kilogramami materiałów wybuchowych.

Ukraińskie drony w Rosji

Lokalne media podały, że następnego dnia niedaleko tego miejsca znaleziono bezzałogowca z kamerą, który rzekomo mógł wspomagać lot drona. To nie pierwszy raz, kiedy drony zostały zaobserwowane tak blisko Moskwy. W lutym ukraińska maszyna rozbiła około 80 kilometrów od obwodnicy Moskwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bachmut: epicentrum wojny. "Zaczęli zrzucać jakieś bomby z gazem"

Ekspert wojskowy Roman Switan w rozmowie z portalem "Vot Tak" uważa, że drony mogły być wystrzelone z terytorium Ukrainy. Z kolei analityk wojskowy BBC News Paweł Aksionow uważa, że nie ma pewności co do pochodzenia tych maszyn.

Maszyny mogą sięgnąć Moskwy

Zauważa, że ​​Siły Zbrojne Ukrainy nie biorą odpowiedzialności za te ataki i istnieją jedynie poszlaki wskazujące, że drony mogą być ukraińskie. Nie można wykluczyć, że startów dokonano z terytorium Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie Aksionow potwierdza, że ​​parametry techniczne modelu Airborne rzeczywiście pozwalają mu latać z terytorium Ukrainy w rejon Moskwy bez udziału operatora.

Eksperci jednogłośnie podkreślają, że dronom najtrudniej jest przedostać się do Rosji przez frontowe systemy obrony powietrznej, które są lepiej wyposażone technicznie i pozostają w ciągłej gotowości bojowej. Ale w głębi kraju drony są już trudniejsze do wykrycia przez radar.

Obaj eksperci wojskowi zgadzają się, że wspomniane drony są wystrzeliwane bardziej w celach rozpoznawczych lub zastraszania, niż atakowania. Charakterystyki dronów świadczą jednak o tym, że mogą bez problemu sięgnąć obiektów wojskowych w rosyjskiej stolicy.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić