Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Dudowie w żałobie. Śmierć bliskiej osoby

231
Podziel się

Agata Duda przeżywa właśnie ciężkie chwile. Wczoraj media obiegła wiadomość o śmierci Adama Zagajewskiego. Ten z kolei był przyjacielem Juliana Kornhausera, ojca Pierwszej Damy. Swoje ubolewanie wyraził na Twitterze również Prezydent RP, Andrzej Duda.

Dudowie w żałobie. Śmierć bliskiej osoby
Agata Duda (Getty Images)
bEUDdMBN

Wczoraj, 21 marca, media obiegła informacja o śmierci wybitnego polskiego poety i pisarza, Adama Zagajewskiego. Przedstawiciel tzw. Nowej Fali odszedł w wieku 75 lat, jak na ironię, w Światowy Dzień Poezji. Swoje ubolewanie z tego powodu wyraziła już m.in. Olga Tokarczuk, o czym pisaliśmy rano.

Studenci uwielbiali go, ponieważ miał szczególny dar do poezji - umiał o niej mówić. Pojawiał się zawsze dystyngowany, wyciszony, skupiony i długo zastanawiał się w dyskusjach nad odpowiedzią. Lubiłam jak czytał swoje wiersze: ze specjalną odświętną intonacją, jaka należy się tylko poezji - napisała Olga Tokarczuk.
bEUDdMBP

Poetę pożegnali również m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i były premier Jerzy Buzek. Ale niewiele osób wie, że Zagajewski był również... przyszywanym wujkiem Agaty Dudy.

W latach 60. i 70. był członkiem legendarnej już grupy poetyckiej "Teraz", w której był też Julian Kornhauser, ojciec Pierwszej Damy. Panowie byli ze sobą szczególnie blisko - redagowali wspólnie czasopismo "Student".

Wiadomo też, że nic tak nie zbliża jak... wspólni wrogowie. Kornhauser i Zagajewski wspólnie napisali głośną książkę "Świat nie przedstawiony", w której skrytykowali innych poetów, m.in. Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta i Tadeusza Konwickiego

Rozpoznanie rzeczywistości nie jest jedynym zadaniem kultury, ale spełnienie tego obowiązku jest warunkiem społecznym funkcjonowania tej kultury jako całości - pisali wtedy.
bEUDdMBV

Mało tego! Zagajewski, wspólnie z ojcem przyszłej Pani Prezydentowej podpisali również słynny "list 59", w którym protestowali przeciwko zmianom w Konstytucji PRL-u na przełomie 1975 i 1976 r., co według ekspertów było zapowiedzią powstania zorganizowanej opozycji antykomunistycznej.

Ta śmierć zabolała jednak nie tylko samą Agatę Dudę. To wielka strata również dla prezydenta Andrzeja Dudy, który napisał nawet o tym na Twitterze.

Dziś odszedł prof. Adam Zagajewski - poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali. Członek PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Smutna wiadomość i duża strata dla polskiej literatury. RiP - napisał Duda na swoim profilu.
bEUDdMBW

Jak widać, trudne chwile i ludzkie dramaty przytrafiają się nawet prezydenckiej parze.

Zobacz także: Maja Sablewska ocenia styl Agaty Dudy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUDdMCq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(231)
Suweren
9 miesięcy temu
Pani Agata Duda daleko odeszła od rodziny, a od znajomych tej rodziny tym bardziej. A już od Adama Zagajewskiego to ho, ho - mentalny oraz ideowy ocean. O mężu Pani Agaty Dudy nie wspomnę, bo i po co?
Prezesina
9 miesięcy temu
Już niedługo będziesz skamleć jak ci chłopa "sołtysa" zamkną trybunał czeka.....
Donaldinio
9 miesięcy temu
Ja się martwię o Donalda Tuska. Jak mu się żyję na obczyźnie? Tylko dobrego zrobił dla Polski i spotkał go los tułacza, emigranta zarobkowego. Co z tą Polską?- jak mawiał guru Tomasz Lis.
bEUDdMCr
baba
9 miesięcy temu
Szybko się Dudowa starzeje... nadmiar kłopotów? czy może wstyd skumulowany?
mieczysław
9 miesięcy temu
SZALOM DUDA
Ottopley
9 miesięcy temu
W tym tygodniu są dwa pogrzeby ludzi których znałem i szanowałem! Czy też powinienem jak obłudnik w internecie swój smutek okazywać?
lileczka
9 miesięcy temu
czy przez net moge zarazic sie wiruskiem?
Gerwazy
9 miesięcy temu
I co w związku z tym faktem ? Jakas zaloba Narodowa w planach ?
kici
9 miesięcy temu
Dziś odszedł prof. Adam Zagajewski - poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali. Członek PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Smutna wiadomość i duża strata dla polskiej literatury. RiP - napisał Duda na swoim profilu. Szablonowy bez grama empatii tekst.Po mojemu ODFAJKOWAŁ FAKT ZGONU Wielkiego Człowieka.
Vivaldi
9 miesięcy temu
większa część kraju jest w żałobie od kiedy Adrian zaczął udawać prezydenta naszego kraju
senior
9 miesięcy temu
gdyby Dudzie zależało na zdrowiu obywateli to by nie klepnął 2 mld na tvp i to w sytuacji gdy opozycja żądała przesunięcia na szpitale onkologiczne - przyczynił się do dużej ilości zgonów - potępiam
Analityk
9 miesięcy temu
Adam Zagajewski to literat wichrzyciel.Jeden z tych co muszą mieć swojego wroga. Inaczej nic sobą nie reprezentują! Skąd my to znamy????
ło jejku
9 miesięcy temu
Znajomy ojca zmarł.Ogłosić żałobę narodową.. Co za jazgot co dzień komuś krewny umiera i nic nie piszą , a tu znajomy ojca i kwik na całą Polske !!!
bEUDdMCj
SPECNAZ
9 miesięcy temu
Cały izrael płacze ,,siostrom ,, z tobą.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić