Dzbanki z filtrem ochronią przed legionellą? Ekspert rozwiewa wątpliwości

4

W Dzień Dobry TVN wystąpił ekspert ds. uzdatniania wody. Wyjaśnił, czy popularne dzbanki i butelki z filtrami mogą ochronić przed legionellą. Niestety nie miał dobrych wiadomości.

Dzbanki z filtrem ochronią przed legionellą? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Dzbanki z filtrem chronią przed zakażeniem? (Getty Images)

Legionella to bakteria, która powoduje legionellozę, czyli pewien rodzaj zapalenia płuc. Może być bardzo niebezpieczna i doprowadzić nawet do śmierci. Do zakażenia bakterią dochodzi podczas wdychania skażonej wody. Ekspert ds. uzdatniania wody – Dariusz Majchrzak w programie Dzień Dobry TVN powiedział, jak można chronić się przed zakażeniem.

Dzbanki z filtrem chronią przed bakterią?

Ekspert powiedział, że istnieją systemy chroniące przed bakterią. Nie są one jednak dostępne dla każdego. To zazwyczaj sposoby, które mogą wykorzystywać wodociągi. [...]

My w domu mamy bardzo ograniczone pole manewru w tej sprawie. Przykro mi, ale nie są to ani butelka, ani dzbanek, a są to już systemy bardziej zaawansowane, które montujemy w szafce w kuchni – tłumaczył ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Paweł Domagała o sędziowaniu w "Twoja twarz brzmi znajomo". "Sam nigdy nie wziąłbym udziału w tym show"

Ekspert wyjaśnił, że głównym składnikiem filtracyjnym w popularnych dzbankach jest węgiel aktywny. Niestety, ale nie poradzi on sobie z legionellą. Niezdatne są także jony srebra wykorzystywane przez niektóre firmy.

Szkodliwa jest gdy zaniedbamy wody grzewcze. […] Ponieważ bakterią zarazimy się, wdychając powietrze, które unosi się wraz z wodą, czyli inhalacja – stwierdził gość programu.

Dariusz Majchak nie miał dobrych wiadomości. Niestety nie ma metody na to, by uchronić się całkowicie przed bakterią w warunkach domowych. Zagrożeniem jest woda nie tylko używana do picia, ale także do kąpieli, czy mycia rąk. Ekspert przypomniał także, że w przypadku zdecydowania się na filtr, trzeba regularnie go wymieniać.

Nic nie lubi leżeć w wodzie. Wymieniajmy wkłady na czas. Jeśli zostawimy wkład na rok, to on nie będzie spełniał swojej roli i będzie gorsza rzecz - stworzymy pożywkę dla bakterii. Więc wymieniamy - dodał.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić