Jak może dojść do zakażenia legionellą? Sanepid wyjaśnia

46

W ostatnich dniach głośno jest o zakażeniach bakterią legionella w Rzeszowie. Niestety, część zainfekowanych osób nie żyje. Dochodzenie w sprawie zakażeń prowadzi sanepid. Przedstawiciele tej instytucji wyjaśnili, jak można zakazić się legionellą.

Jak może dojść do zakażenia legionellą? Sanepid wyjaśnia
Legionella. Sanepid wyjaśnia, jak można się zarazić (Licencjodawca, Robin Skjoldborg)

Legionella jest również określana mianem choroby legionistów. To rodzaj zapalenia płuc, które zabija od 5 do 15 proc. osób zakażonych.

Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, ale może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc.

Legionella. Sanepid wyjaśnia, jak można się zarazić

Jak można zarazić się chorobą legionistów? "Chorobą tą zaraża się poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie legionella w aerozolu, który może nie być widoczny. Taki aerozol tworzy się z kropelek wody, zawierającej te bakterie, powstające w wyniku puszczenia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w basenie spa" - tłumaczy sanepid na swojej stronie internetowej.

Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20°C do 45°C, przy czym ryzyko jest większe w wyższej temperaturze. Występują one w środowisku naturalnym, w rzekach, jeziorach czy wilgotnej ziemi, lecz ich ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych - wyjaśniono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Paweł Domagała nie pije alkoholu. Mówi, dlaczego

Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.

Zakażenie legionellą. Gdzie ryzyko jest największe?

Gdzie występuje największe ryzyko zakażenia legionellą? Oto kilka przykładów:

  • prysznice i krany
  • wieże chłodnicze, skraplacze wyparne, nawet jeśli usytuowane są na dachu lub w gruncie miejsca zakwaterowania
  • wanny spa, wanny z masażem wodnym, jacuzzi
  • łaźnie tureckie, sauny
  • ozdobne fontanny, szczególnie wewnątrz pomieszczeń
  • komory wilgotne do ekspozycji żywności
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić