Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Ekspert IMGW mówi, jaka będzie zima. Wymowne słowa

5
Podziel się:

Jaka będzie zima? Eksperymentalną prognozę długoterminową do stycznia 2022 roku opublikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przewidywania ekspertów są bardzo wymowne.

Ekspert IMGW mówi, jaka będzie zima. Wymowne słowa
Zima w Polsce - zdj. ilustracyjne (Getty Images, Jaap Arriens)

Prognoza ma charakter eksperymentalny. To oznacza oczywiście, że trzeba mieć na uwadze, że wszystko jeszcze może się zmienić.

Oczywiście, w tej chwili nie możemy powiedzieć, jaka będzie pogoda np. 12 grudnia 2021 roku, jednak na podstawie średnich temperatur dnia i opadów z ostatnich trzech dekad można prognozować, czy w grudniu średnia temperatura dnia, obejmująca pomiary zarówno najniższych, jak i najwyższych wartości w ciągu doby, będzie podobna, czy też wyższa albo niższa od średniej wieloletniej - podkreślił w rozmowie z PAP dr Adam Jaczewski z IMGW.
To samo dotyczy średnich opadów. Biorąc pod uwagę sprawdzalność prognoz na poziomie 60-70 procent w przypadku temperatur i powyżej 40 procent w przypadku opadów, pozwala to na określenie trendów w pogodzie, choć natura potrafi wymknąć się obliczeniom statystycznym, a im dalszy horyzont czasowy prognozy, tym szansa na jej sprawdzalność jest mniejsza - dodał.

Obliczenia IMGW wskazują na to, że listopad pod kątem średnich temperatur nie będzie odbiegać od średniej wieloletniej. Możemy się jednak spodziewać nieco więcej opadów niż zazwyczaj. Grudzień natomiast będzie się mieścił w średniej wieloletniej zarówno pod względem opadów, jak i temperatur.

Spodziewamy się łagodnej zimy z nieznacznie większymi opadami, niż było to w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę prognozowane średnie temperatury, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu. Oczywiście nie można wykluczyć jedno, czy kilkudniowych opadów białego puchu i bardzo niskich temperatur, jednak nasza prognoza dotyczy średniej całego miesiąca - przyznał dr Adam Jaczewski.

Pogoda na zimę. Jaki będzie styczeń?

W styczniu zarówno temperatury, jak i opady mają być częstsze, niż wskazuje na to norma. Należy zatem spodziewać się tego, że nie nadejdzie zima z prawdziwego zdarzenia.

Prowadzone od wielu lat obserwacje wskazują, że mamy do czynienia z postępującym ociepleniem klimatu. Wygląda na to, że długie i mroźne zimy z towarzyszącymi im obfitymi opadami śniegu mogą przejść do historii, a ich miejsce zastępować będą łagodne okresy ochłodzenia z deszczem lub deszczem ze śniegiem - podkreślił ekspert z IMGW.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Ale
8 miesięcy temu
A są słowa nie wymowne? Czyli takich się nie wymawia?
Tak
8 miesięcy temu
Eksperci jego mać
Patrycja
8 miesięcy temu
....., witam serdecznie. Szukam pomocy... . Moja obecna sytuacja się bardzo pogorszyła... zanim opowiem... chciałabym przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że nikogo nie obrażam w ten sposób bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko. Ciężko mi pisać o swoich problemach, każdy ma swoje własne. Jednak już nie wiem co robić, nie mam już wyjścia. Mój Synek jest dla mnie moim całym światem, moim Życiem. Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na redukcji etatów skutek pandemii… Zostałam bez środków do życia. Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale stanęłam na dnie. Nie mam pieniędzy na codzienne życie. Dwa dni temu Syn poprosił abym kupiła mu gazetę Minerały Świata, zabrakło mi 0,31 gr w kiosku. Tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to odrazu doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach. Na nic się to nie zdało. Syn siedział na ławce i jak podeszłam do Niego bez Gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś nazbieramy kamyków pod blokiem. Nigdy nie zapomnę jego Oczu. Wtedy zdałam sobiesprawę, że jak mi ktoś nie pomoże to sama nie dam sobie rady. Jestem zdrowa, ręce garną się mi do pracy tylko, nie mam gdzie.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać, ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić. Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji. Pracowałam,starczało na mieszkanie i skromne życie, Synek Nigdy nie chodził Głodny, byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,ta sytuacja Mnie Przerasta, jestem załamana, czuję, że zawodzę jako matka. Jeśli jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę pomóc, będę Wdzięczna do końca swojego życia. Każdy gest jest dla nas wielką pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca, Życzę Wszystkim spokojnej nocy, 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 Dziękuje Najmocniej .....
15-6
8 miesięcy temu
ponieważ było gdzieś dużo nienormalnego ciepła pogoda zaczęła się przymierzać do zimy w sierpniu i wrześniu. Na razie to przeszło, ale wisi w powietrzu.
Twój nick
8 miesięcy temu
Zgodnie z zeszłoroczną zimową prognozę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej miały być siarczyste, syberyjskie mrozy i wielkie ilości śniegu. Przewidywania "ekspertów" były bardzo wymowne, ale niestety gvvwno warte. Za takie przepowiadanie z fusów eksperci powinni stracić premie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić