Episkopat chce poluzowania obostrzeń w kościołach. "Niesprawiedliwość"

49

Polskiemu Episkopatowi nie podoba się, że w kościołach nie zostały jeszcze złagodzone obostrzenia, tak jak miało to w ostatnim czasie miejsce w wielu branżach. W ubiegłym miesiącu przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Episkopat chce poluzowania obostrzeń w kościołach. "Niesprawiedliwość"
Episkopat Polski chciałby poluzowania obostrzeń w kościołach. (Getty Images, Beata Zawrzel)

W minioną środę minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił kolejne zmiany w pandemicznych obostrzeniach. Od 6 czerwca do 150 osób zostanie zwiększony limit osób na imprezach, a w transporcie zbiorowym będzie obowiązywał limit 75 proc. obłożenia danego pojazdu. Przywrócona zostanie także możliwość prowadzenia targów i konferencji.

Episkopat chce złagodzenia obostrzeń w kościołach

"Nasze zdziwienie budzi fakt, że łagodzenie obostrzeń nie dotyczyło niestety kościołów i miejsc kultu" – stwierdził w piątek Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak. Wyraził opinię, że utrzymanie rygoru 1 os/15 m2 budzi wątpliwości.

Duchowny twierdzi, że osoby wierzące czują się dotknięte tą "niesprawiedliwością" i coraz częściej zwracają się w tej sprawie do biskupów. 24 maja arcybiskup Stanisław Gądecki miał w tej kwestii wystosować list do premiera Mateusza Morawieckiego.

W piśmie arcybiskup podkreślił, że odnosi wrażenie, jakoby "wycofywanie obostrzeń odbywało się w nierównomiernym tempie". Przestawił nawet konkretną propozycję zmniejszenia limitu osób w kościołach i miejscach religijnego kultu.

Szef rządu nie odniósł się jeszcze do apelu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego . Episkopat poinformował, że Kościół "czeka na ostateczną wersję rozporządzenia".

Zobacz także: Absurd z luzowaniem obostrzeń. Na mecz pójdziesz, na koncert już nie. Minister tłumaczy
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić