o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac.
Anna Piątkowska-Borek
|

Erytropoetyna w walce z koronawirusem. Jak środek dopingowy pomoże chorym?

0
Podziel się

Według niemieckich naukowców erytropoetyna, podawana osobom z anemią, ale też stosowana nielegalnie jako doping w sporcie, może pomóc chorym na COVID-19.

Erytropoetyna w walce z koronawirusem. Jak środek dopingowy pomoże chorym?
Erytropoetyna może pomóc chorym na COVID-19 (Pixabay)
bDYHjSRh

Erytropoetyna (EPO) jest hormonem, który pobudza wzrost czerwonych krwinek. Jako lek podawana jest chorym z niedokrwistością (anemią). Znają ją też sportowcy - zdarzało się, że niektórzy korzystali z niej nielegalnie, by zwiększyć wydolność organizmu.

Koronawirus. Erytropoetyna dla chorych na COVID-19

Według niemieckich naukowów z Instytutu Medycyny Doświadczalnej im. Maxa Plancka w Getyndze erytropoetyna (EPO) pomaga chorym na COVID-19, łagodząc objawy choroby. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie "Molecular Medicine".

bDYHjSRj

Naukowcy z Niemiec zauważyli, że w kilku przypadkach EPO złagodziła ostry przebieg COVID-19. Jak opisują, jeden pacjent trafił do szpitala w ciężkim stanie. Okazało się, że ma też niski poziom erytrocytów. Po podaniu erytropoetyny, jego stan szybko się poprawił.

Erytropoetyna w walce z koronawirusem

EPO, podana pacjentom z COVID-19, może złagodzić objawy neurologiczne, tj. bóle głowy, utrata węchu, drgawki. Teraz naukowcy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej im. Maxa Plancka w Getyndze zamierzają przeprowadzić badania kliniczne, by potwierdzić wpływ erytropoetyny na przebieg COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYHjSRK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić