Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Finlandia alarmuje ws. Rosji. Pierwszy raz w NATO

Finlandia podejrzewała, że ​​rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną. Stało się to po raz pierwszy od czasu wstąpienia kraju do NATO w 2023 roku.

Finlandia alarmuje ws. Rosji. Pierwszy raz w NATO
Finlandia alarmuje ws. Rosji. Pierwszy raz w NATO (Getty Images, qian bai hua)

Fińskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjski samolot wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną kraju we wschodniej części Zatoki Fińskiej, w pobliżu miasta Loviisa.

Do zdarzenia doszło rankiem, 10 czerwca. Według wstępnych danych departamentu, samolot znajdował się w fińskiej przestrzeni powietrznej przez około dwie minuty, "lecąc na głębokość 2,5 km od granicy".

Minister obrony Antti Haakanen powiedział, że departament "traktuje to naruszenie poważnie" i wszczął dochodzenie. Fińskie Ministerstwo Obrony przypomniało, że ostatni raz rosyjskie samoloty naruszyły przestrzeń powietrzną kraju w sierpniu 2022 roku, czyli jeszcze przed przystąpieniem Finlandii do NATO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: MiG-29 uderzył o świcie w rosyjskie cele. Moment ataku rakietami z USA

Finlandia alarmuje ws. Rosji. Jest odpowiedź

10 czerwca po południu rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjskie samoloty lotnicze dalekiego zasięgu wykonywały regularne loty w przestrzeni powietrznej nad wodami neutralnymi Morza Bałtyckiego, Morza Barentsa i Norwegii.

W lotach brały udział strategiczne rakietowce Tu-95ms i bombowce dalekiego zasięgu Tu-22m3. "Na niektórych etapach trasy bombowcom dalekiego zasięgu towarzyszyły myśliwce obcych krajów - poinformował rosyjski departament w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że Finlandia została członkiem NATO w kwietniu 2023 r. Kraj złożył wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

Prezydent Rosji Władimir Putin, komentując decyzję Finlandii o przystąpieniu do sojuszu, stwierdził, że Federacja Rosyjska nie miała żadnych problemów z tym krajem, zanim został "wciągnięty do NATO".

Nie było żadnych problemów. Teraz to zrobią. Ponieważ teraz utworzymy Leningradzki Okręg Wojskowy i skupimy tam określone jednostki wojskowe. Po co im to, to po prostu nonsens - powiedział Putin.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić