Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Furia na pasach. Rowerzyści rozwścieczyli kierowcę

1781

Przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych to jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń przez cyklistów. Takie wykroczenie stało się okazją do burzliwej kłótni na jednej z ulic w Mielcu. W pewnym momencie dyskusja stał się naprawdę ostra.

Furia na pasach. Rowerzyści rozwścieczyli kierowcę
Furia na pasach. Rowerzyści rozwścieczyli kierowcę (YouTube)

Przepisy ruchu drogowego stanowią, że jeśli mamy do czynienia z przejściem dla pieszych, to powinniśmy zejść z roweru i w ten sposób przekroczyć jezdnię - nawet w przypadku posiadania zielonego światła. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy mamy wytyczony przejazd dla rowerzystów, tuż obok przejścia.

Wielu cyklistów świadomie łamie jednak przepisy, gdyż chcą zaoszczędzić nieco czasu i nie schodzą z roweru. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w Mielcu, gdzie doprowadziła do ostrej kłótni kierowcy z parą rowerzystów. Filmik obrazujący całe zajście opublikował youtubowy kanał "Stop Cham".

Furia na pasach. Rowerzyści rozwścieczyli kierowcę

Kierowca samochodu osobowego, widząc rowerzystów przejeżdżających przez pasy, dość energicznie użył klaksonu. Na to zareagował jeden z cyklistów, który wskazał ręką na zielone światło, jakie mieli wówczas... piesi.

Nie widzicie, że to jest przejście, a nie przejazd dla rowerów? - zapytał kierowca pojazdu, po czym otrzymał odpowiedź, że jak rowerzyści mają zielone, "to jadą".
Zobacz także: Rowerzysta na przejściu - mam zielone to jadę #831 Wasze Filmy

- Ale to się przeprowadza rower - zwrócił uwagę mężczyzna siedzący w samochodzie, co wywołało jeszcze gorętszą reakcję rowerzystów. - Nie chcę cię zabić. Ktoś kiedyś nie zahamuje i po co ci to? - dodał kierowca po chwili dyskusji.

Co ciekawe, nieopodal miał znajdować się radiowóz policji. Kierowca osobówki podkreślił jednak, że nie chce nikomu robić problemu. - Ja to mam nagrane, ale nie jestem kablem, by cię kablować. Pomyśl o sobie, bo komuś kiedyś problem narobisz - podsumował mężczyzna i odjechał ze skrzyżowania.

Film z Mielca powinien być przestrogą dla każdej ze stron. Rowerzyści muszą pamiętać o obowiązujących przepisach i konieczności przeprowadzania roweru po przejściu dla pieszych. Czasem kilka straconych sekund może ocalić ich życie.

Pocieszeniem dla cyklistów może być stale rosnąca w Polsce sieć dróg rowerowych i przejazdów. W tym przypadku kierowcy osobówek powinni pamiętać podczas wykonywania skrętu, że rowerzysta znajdujący się na ścieżce ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Zobacz także: Ile kosztują wakacje w Chorwacji? "Można się zamknąć w 7 tys. zł"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić