oprac. Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Górą szedł Marsz Niepodległości. Nagrał, co działo się pod mostem. "Wyjaśni mi ktoś?"

351

O godzinie 14.00 na Rondzie Dmowskiego w Warszawie rozpoczął się 14. Marsz Niepodległości. Tłum ludzi manifestuje w tym roku pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła". Przez stolicę idzie potężna rzeka ludzi z biało-czerwonymi flagami. Niestety, dochodzi również do niepokojących zachowań.

Górą szedł Marsz Niepodległości. Nagrał, co działo się pod mostem. "Wyjaśni mi ktoś?"
Marsz Niepodległości 2023 w Warszawie (PAP, Twitter, Pawe� Supernak, orson_dzi)

Marsz Niepodległości w Warszawie rozpoczął się w sobotę (11 listopada) o godzinie 14.00. Tłum ludzi zebrał się na Rondzie Dmowskiego, aby pomaszerować z biało-czerwonymi flagami przez aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, aż na błonie Stadionu Narodowego.

Na ten moment trudno oszacować, ilu ludzi bierze udział w manifestacji. Prawdopodobnie jest to znów około 100 tysięcy osób, ale na takie wyliczenia przyjdzie jeszcze pora.

Marsz Niepodległości wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony warto docenić jego patriotyczną otoczkę. Morze biało-czerwonych flag na ulicach Warszawy wskazuje, że wielu obywateli kocha Ojczyznę i chce cieszyć się istnieniem suwerennej Polski, która 105 lat temu odzyskała niepodległość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podeptano flagi UE i LGBT. "Po co przychodzą?"

Marsz Niepodległości: Race spadły obok przechodniów

Niestety, na Marszu Niepodległości dochodzi także do zjawisk, które nie wpływają pozytywnie na wizerunek wydarzenia. Wśród tłumów ludzi pojawiają się osoby trzymające transparenty z faszystowskimi i rasistowskimi hasłami. Flaga Unii Europejskiej, a także tęczowe barwy są poniewierane i opluwane przez niektórych uczestników pochodu.

Od kilku lat na Marszu Niepodległości jest dość spokojnie, choć jeszcze nie tak dawno temu dochodziło do regularnych starć z policją. Ulice Warszawy były wówczas demolowane przez najbardziej krewkich demonstrantów.

Marsz Niepodległości 2023 przebiega bez większych incydentów, choć w mediach społecznościowych pojawiają się nagrania pojedynczych przypadków pokazujących niewłaściwe zachowanie uczestników demonstracji.

Arkadiusz Dziermański, redaktor portalu focus.pl opublikował nagranie, na którym widać race spadające nieopodal przechodniów idących wzdłuż Mostu Poniatowskiego.

Wyjaśni mi ktoś ten coroczny zwyczaj rzucania w ludzi racami i petardami z mostu podczas Marszu Niepodległości? To jakiś symbol? - zastanawia się dziennikarz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić