Incydent na granicy atomowych mocarstw. Doszło do walk z siłami Chin

98

Jak podają indyjskie media, wojska chińskie i indyjskie ponownie starły się w spornym obszarze przygranicznym, w północnym Sikkim.

Incydent na granicy atomowych mocarstw. Doszło do walk z siłami Chin
Jak podają indyjskie media, wojska chińskie i indyjskie ponownie starły się w spornym obszarze przygranicznym w północnym Sikkimie (Getty Images)

Napięcie między Indiami i Chinami trwa od wojny między krajami w 1962 r. Bezpośrednią przyczyną konfliktu jest nieuregulowana granica między państwami w Himalajach. W ostatnim czasie konflikt znacząco się zaostrza.

W czerwcu ub. r. doszło do starcia, podczas którego zginęło co najmniej 20 indyjskich żołnierzy w Dolinie Galwan w Ladakhu. Chiny nie informowały wówczas czy poniosły jakieś straty.

Gorąco na granicy Indie-Chiny

Według indyjskich mediów do ostatniego incydentu doszło 3 dni temu na przełęczy Naku La w Sikkimie. Chiński patrol próbował wkroczyć na terytorium Indii i został zmuszony do powrotu - informują urzędnicy. Jak dotąd przedstawiciele krajów nie udzielili bezpośredniego komentarza w tej sprawie.

Region Sikkim jest położony między Bhutanem i Nepalem. Indie i Chiny mają najdłuższą sporną granicę na świecie, a obie strony roszczą sobie prawa do dużych obszarów terytorialnych.

Spór o granicę

Rzeki, jeziora i pokrywy śnieżne wzdłuż źle wyznaczonej 3 440 km granicy oznaczają, że linia może się przesunąć, co czasami prowadzi do konfrontacji między wojskami.

Od czasu śmiertelnych walk w Ladakhu w zeszłym roku, obie strony prowadziły rozmowy mające na celu ograniczenie działań zbrojnych. Ostatnie rozmowy deeskalacyjne między dowódcami wojskowymi odbyły się w ostatnią niedzielę.

Oba kraje mają wiele do stracenia, a Chiny są jednym z największych partnerów handlowych Indii. W 1962 roku, kiedy doszło do jedynej wojny między krajami, Indie poniosły ciężką klęskę.

Zobacz także: Odkrycie w chińskich grobowcach. Naukowcy trafili na komnatę pełną skarbów
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić