o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
EKO
|

Od 30 lat nie ma ich na Ziemi. Bez nich gatunek ludzki wyginie

77
Podziel się

Naukowcy od lat biją na alarm, że mamy do czynienia z globalnym wymieraniem pszczół. Teraz podzielili się ustaleniami, które najdobitniej świadczą, że ich obawy nie są bezzasadne. Od trzech dekad oficjalnie nie zarejestrowano obecności 25. proc. gatunków tych owadów.

Od 30 lat nie ma ich na Ziemi. Bez nich gatunek ludzki wyginie
Zdj. ilustracyjne. (Getty Images)
bDSIELdx

Ustaleniami odnośnie gatunków pszczół podzielili się eksperci z Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas w Argentynie (CONICET). Jak wykazywali w artykule w czasopiśmie naukowym "One Earth", od lat 90. w światowych rejestrach zaprzestano odnotowywania aż 25 proc. gatunków pszczół.

Wyginęło już 25 proc. gatunków pszczół?

Zdaniem argentyńskich naukowców brak gatunków w rejestrach nie oznacza, że już wyginęły. Jednak z pewnością jest ich na tyle niewiele, że nie są obserwowane w środowisku naturalnym.

bDSIELdz
To jeszcze nie jest pszczela apokalipsa, ale możemy potwierdzić, że populacja dzikich pszczół nie do końca się rozrasta – tłumaczy biolog Eduardo Zattara (Phys).
Zobacz także: Zobacz też: Wymieranie owadów. Naukowcy biją na alarm
bDSIELdF

Badania dotyczące zmniejszania się populacji pszczół zazwyczaj skupiają się na konkretnym obszarze lub gatunku. Naukowcy z CONICET analizują dane globalne trendy występowania pszczół, korzystając z danych zgromadzonych w Global Biodiversity Information Facility – dotyczą one aż 20 tysięcy gatunków tych owadów z całego świata.

Spadek liczby pszczół nie dotyczy wszystkich gatunków. Najwyższy dotyczy spójnicowatych (aż o 41 proc.), spadła także m.in. liczba haliktydów (o 17 procent).

Należy pamiętać, że "pszczoły" to nie tylko pszczoły miodne, chociaż są one najczęściej hodowanym gatunkiem. Nasze społeczeństwo wpływa również na dzikie pszczoły, które zapewniają ekosystemowi usługi, od których jesteśmy zależni – wyjaśnia Eduardo Zattara (Phys).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSIELea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(77)
xxl
3 miesiące temu
gmo , chemie wylewane na pola randapy itp,
Qwert
3 miesiące temu
No i dobrze, ludzie wkoncu wymra i Ziemia bedzie miec spokoj
Karol
3 miesiące temu
A myślicie, że czyja to wina? To ludzie niszczą przyrodę, tak jak w filmach katastroficznych zginiemy z własnych rąk. Pszczół nie będzie, nie będą zapylać kwiatów czyli czeka nas taki przyjemny proces uduszenia się.
bDSIELeb
Hmmmm
3 miesiące temu
Populacja dzikich pszczół nie do końca się rozrasta . Czyli co 🤔 Może lepiej będzie gdy dacie artykuł w oryginalnym języku i każdy sam sobie przetłumaczy .
Więcej
3 miesiące temu
Roundupu i bedzie lepiej.
Najnowsze komentarze (77)
I tyle..
7 dni temu
LUDZE NIE MACIE RACJI CALKOWITEJ. TYLKO CZESZCZOWEJ . ZA TO NAZYWAM WAS GLUPCY JESTESZCZE.. JESTEM W STANIE UDOWODODNICZ.. ...SYSLIJ PYTANIE A WYTLUMACZE.... ........ WIESZ JA ROZUMIEM I MYSLE O ZYCZU NA ZIEMI Z KOSMOSU ..SIEDZACZ W POKOJU....ROZUMIEM ZYCZE NA ZIEMI OD SAMYCH POCZATKOW ALE OGOLNIE.. PATRZACZ Z KOSMOSU..A NIC NIE CZYTALEM....KIEDY WYTLUMACZE ALE NIE SZYBKO... ..I..I..
Sajmon
1 tyg. temu
Niczym się nie martwcie. Mamy już na to szczepionkę.
I tyle..
2 tyg. temu
NIE ZGADZAM SIE .. NA JEDNO ZDANIE NAWET GDZE DOKLADAJA NAUKOWCY Z ZIEMI.... MAMY NA ZIEMI NAUKOWCOW .. JAK ZGADNIE TO ODKRYJE.. LUB ODKRYL COS WIELKIEGO CONZMIENI CZYCZE NA ZIEMI ..TYLKO PROBLEM ON SAM NIE WIE Z CZYM TO WIAZACZ ODKRYCZEM.......LUDZE WY SAMI LEPSZY JESTESZCZE NA CODZEN W ZYCZU NIZ CI NAUKOWCE.... BO WSZYSZCZY NAUKOWCY CO SA TO TYLKO ABY PRACOWACZ DO KORPORACJI ...A NIE DLA PODATNIKA CZY SPOLECZENSTWO.... A PO DRUGIE NAUKA JAKA MAMY ..JEST NASIANA TONAMI LUK NIE WIEDZY .. TO ZNACZY ROBIMY POSTEPY W NAUCE .. ALE W CZY???W NIEWIEDZY ...... PROSTE...
21212121212
2 miesiące temu
Ten fakt nie dociera do pustych głòw.Dlaczego nadal używane sà na polach opryski, przepisy sá łamane i nic z tym nie robicie.Nie ma żadnych kontrol.a jak sà to powierzchownie w sposób żałosny.ODHACZYC NA PAPIERZE I ISC DALEJ.dlaczego pozwalacie na cos takiego.Wprowadzane sà ustawy ale wogóle tego nie monitorujecie.
uito
3 miesiące temu
wincej wincej randapu
Karen
3 miesiące temu
Nic nie wyginie. Kwiaty będą zapylać w laboratorium w Wuhan.
Motyl
3 miesiące temu
A wystarczyłoby tylko zacząć dotować zawody proekologiczne,nie mają zysku wystarczającego na ZUS zwolnić w tym okresie,pokryć w polowie żeby ktoś miał godna emeryturę. Czym zawód barwnika różni się od dofinansowania paneli słonecznych i aut na prąd? To i to dla środowiska natychmiast niezbędne!!! I wreszcie uczy rolników innych metod osuszania zboża ,niż pryskanie go Randapem. Mamy taką zdolna młodzież na AGH ,niech rząd wystąpi z konkursami do nich na najlepsze rozwiązania technologiczne,a do akademii rolniczych o najbardziej ekologiczne metody uprawy od jej początku do końca,przecież mamy tyłu profesorow wykształconych za darmo w PRL ,niech pokażą,że było warto na nich łożyć.
Realista
3 miesiące temu
Jak oatrze na to co sie dzieje to dobrze ze ludzie wymra. Nasz gatunek prezentuje soba wszystkie najgorsze wartosci.
bDSIELdT
freedom
3 miesiące temu
BZDURA. W historii ziemi(przed kredą) pszczół nie było. Kwiaty są zapylane nie tylko przez pszczoły.
Leszek10000
3 miesiące temu
Rośliny odporne na szkodniki są zapewne również "odporne" na pszczoły. Pytanie na czym ta odporność polega? Czy czasem nie jest tak, że te rośliny wydzielają jakieś trujące dla owadów substancje?
Leszek10000
3 miesiące temu
Zapewne "ekologiczne" wiatraki mordują pszczoły...
Iwi
3 miesiące temu
Od kilku lat już nie widziałam pszczoły, która by latem wleciała przez otwarte okno. Jak byłam dzieckiem, zdarzało to się często. Mama zawsze mi mówiła, że pszczółki trzeba szanować i czekać aż sama wyleci z pokoju. Zamykała wtedy pokój na kilka minut i pszczółka sama sobie zawsze znalazła drogę, by wylecieć na dwór. Już jako dorosła, też tak robiłam. A teraz... nie ma pszczół, przynajmniej od kilku lat już nie widziałam.
hahahaha
3 miesiące temu
i tak swiat wyginie po szczepionkach hahahahaha
Dany
3 miesiące temu
Pierwsi padną weganie bo papu się skończy. Mięsko z samej trawy wyrosnie a tu pszczoły niepotrzebne. W wodzie też rybki są.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić