Od 30 lat nie ma ich na Ziemi. Bez nich gatunek ludzki wyginie

130

Naukowcy od lat biją na alarm, że mamy do czynienia z globalnym wymieraniem pszczół. Teraz podzielili się ustaleniami, które najdobitniej świadczą, że ich obawy nie są bezzasadne. Od trzech dekad oficjalnie nie zarejestrowano obecności 25. proc. gatunków tych owadów.

Od 30 lat nie ma ich na Ziemi. Bez nich gatunek ludzki wyginie
Zdj. ilustracyjne. (Getty Images)

Ustaleniami odnośnie gatunków pszczół podzielili się eksperci z Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas w Argentynie (CONICET). Jak wykazywali w artykule w czasopiśmie naukowym "One Earth", od lat 90. w światowych rejestrach zaprzestano odnotowywania aż 25 proc. gatunków pszczół.

Wyginęło już 25 proc. gatunków pszczół?

Zdaniem argentyńskich naukowców brak gatunków w rejestrach nie oznacza, że już wyginęły. Jednak z pewnością jest ich na tyle niewiele, że nie są obserwowane w środowisku naturalnym.

To jeszcze nie jest pszczela apokalipsa, ale możemy potwierdzić, że populacja dzikich pszczół nie do końca się rozrasta – tłumaczy biolog Eduardo Zattara (Phys).
Zobacz także: Zobacz też: Wymieranie owadów. Naukowcy biją na alarm

Badania dotyczące zmniejszania się populacji pszczół zazwyczaj skupiają się na konkretnym obszarze lub gatunku. Naukowcy z CONICET analizują dane globalne trendy występowania pszczół, korzystając z danych zgromadzonych w Global Biodiversity Information Facility – dotyczą one aż 20 tysięcy gatunków tych owadów z całego świata.

Spadek liczby pszczół nie dotyczy wszystkich gatunków. Najwyższy dotyczy spójnicowatych (aż o 41 proc.), spadła także m.in. liczba haliktydów (o 17 procent).

Należy pamiętać, że "pszczoły" to nie tylko pszczoły miodne, chociaż są one najczęściej hodowanym gatunkiem. Nasze społeczeństwo wpływa również na dzikie pszczoły, które zapewniają ekosystemowi usługi, od których jesteśmy zależni – wyjaśnia Eduardo Zattara (Phys).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić