"Grubo". Sensacyjne odkrycie w Łodzi

77

"To nie tyle ciekawe zjawisko, co zupełnie wyjątkowe!" - ekscytują się łódzcy poszukiwacze skarbów z KPE Eksplorer. Wspólnie z archeologami podczas budowy bulwarów w hałdach ziemi trafili na prawdziwy wysyp monet pochodzących z mennicy działającej na terenie getta.

"Grubo". Sensacyjne odkrycie w Łodzi
Niezwykłe odkrycie w Łodzi (YouTube)

Pierwsze monety z getta na łódzkim wyrobisku poszukiwacze z KPE Eksplorer odnaleźli w kwietniu. Już na samym początku prac znaleźli ich około siedemdziesięciu.

Pierwsze monety wyszły z hałdy z korytowania miejsca po trakcji tramwajowej oddzielającej pasy jezdni, ale chwile po tym posypało się naprawdę "grubo" - piszą poszukiwacze w mediach społecznościowych.

Wśród znalezisk znajdowały się bardzo rzadkie monety, w tym dwudziestomarkówki, których w sumie, jak informują eksperci, zostało wybitych sześćset sztuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczątki niemieckiego żołnierza z czasów II wojny światowej w lesie. Niezwykłe odkrycie na Dolnym Śląsku
To naprawdę sensacyjne odkrycie, żeby w jednym miejscu była skumulowana taka ilość monet - ekscytują się poszukiwacze w relacjach publikowanych na YouTube.

Obecni na wyrobisku archeolodzy dodają, że taka ilości monet w poniemieckich basenach rzeczywiście była dla nich dużym zaskoczeniem. Jednak, jak zaznacza archeolożka dr Anna Nierychlewska: "Po wstępnym czyszczeniu wygląda na to, że niewiele z nich uda się doprowadzić do stanu ekspozycyjnego".

Tylko pojedyncze egzemplarze są czytelne, a archeolodzy przyznają, że ich wartość ze względu na stan pozostaje jedynie poznawcza i historyczna.

Kim są łódzcy poszukiwacze? Klub poszukiwawczo - eksploracyjny Eksplorer " jest kontynuatorem tradycji pierwszego oficjalnie działającego w Polsce klubu eksploracyjnego "LABIRYNT", który powstał w 1990 roku. Po zakończeniu jego działalności w 2005 roku w jego miejsce powstał "EKSPLORER".

Działalność klubu obejmuje udział w pracach poszukiwawczych (eksploracyjnych), wykopaliskach we współpracy z archeologami. "EKSPLORER" organizuje również ciekawe prelekcje i spotkania z różnymi osobami działającymi w tematyce związanej z działalnością, szkolenia (np. dotyczące aspektów prawnych), współorganizuje pikniki poszukiwawcze i militarne.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić