Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|

Odkrycie na farmie. Było ich 41. Całe pokryte złotem

77
Podziel się:

W Brandenburgii w Niemczech odkryto 41 złotych celtyckich monet sprzed 2 tys. lat. Jako pierwszy natrafił na nie wolontariusz współpracujący z państwową instytucją kultury.

Odkrycie na farmie. Było ich 41. Całe pokryte złotem
(Materiały prasowe, Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum)

Pierwsze monety odkrył już w 2017 roku archeolog amator Wolfgang Herkt. Mężczyzna przeszukiwał wtedy lokalną farmę w pobliżu wsi Baitz. Po uzyskaniu pozwolenia od właściciela ziemskiego natrafił na wypukły i błyszczący przedmiot, który okazał się być właśnie złotą monetą celtycką.

Łącznie Herkt znalazł kilkanaście takich artefaktów. Zgłosił je do muzeum, po czym na miejsce przybyli profesjonalni archeolodzy. Do tej pory udało się odkryć 41 monet, które – jak stwierdziła niedawno Manja Schüle, minister nauki, badań i kultury w rządzie Brandenburgii – są pierwszym złotym skarbem celtyckim, jaki znaleziono w tym regionie Niemiec.

Marjanko Pilekić, numizmatyk badający te artefakty, oszacował, że zostały one wybite pomiędzy 125 a 30 r. p.n.e. Specjalista zwraca uwagę, że w tym czasie główne obszary kultury celtyckiej znajdowały się na terenach Anglii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Austrii, południu Niemiec oraz Czech.

Celtowie nie zamieszkiwali jednak obszarów dzisiejszej Brandenburgii. Odkrycie może zatem sugerować, że w późnej epoce żelaza działały w Europie rozległe sieci handlowe. Pilekić przypuszcza, że artefakty nie były gromadzone latami, lecz wszystkie zostały zdeponowane w tym samym czasie. Ma o tym świadczyć fakt, że odkryte monety są do siebie bardzo podobne.

Zobacz także: Auta skute lodem w Rosji. Dziesiątki kompletnie zamarzniętych samochodów na statku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(77)
kuń
4 miesiące temu
Jeśli już zawdy znali technikę pokrywania złotem hamburgerów to szacunek
Prawda
4 miesiące temu
W Polsce nic się nie dostanie , więc tylko przetopić , żeby coś mieć z tego .
małolat
4 miesiące temu
tam został bogatym, w Polsce musiałby oddać to do państwa.
realista
4 miesiące temu
W Polsce nie opłaca się takie znaleziska oddać do muzeum ,bo nic się nie dostanie. Najlepiej się opłaca przetopić na sztabki....a wartość historyczna? No cóż jeśli państwo nie chce placić....
Kolekcjoner
4 miesiące temu
To są celtyckie tzw. Statery miseczkowe. Jeśli są ze złota, to pochodzą z terenów obecnych Czech, jeśli tylko pozłacane to jest to późniejsze naśladownictwo lub falsyfikaty wybite dla bizantyjskich kupców z obecnej Judei i Syrii.
Aneta
4 miesiące temu
Camaro,czy jak ci tam hehe,a tamta strona służy chodzeniu na stronę?No tak Misiu,?hehe
Wojtex
4 miesiące temu
Celt płakał jak zakopywał
Archeolog
4 miesiące temu
@Janek Bzdury piszesz, język Hetytów jest doskonale udokumentowany - 3700 lat wstecz i ni cholery nie przypomina słowiańskich - poza wyjątkami. Natomiast języki europejskie i słowiańskie ugruntowały się już 5500 lat temu, świadczy o tym waza z Bronocic a prawdopodobnie języki europejskie kształtowały się niezależnie od reszty świata w paolicie już od 12 000 lat temu i dalej. Zaskakujące jest, że jedna z grup ludności, ciemnoskóra od zawsze, państwa w południowo-zachodniej Afryce mówi językiem częściowo podobnym do europejskich czy polskiego. I tak mają podobne do łacińskiego curtus czyli krótki, kurtz niem., short ang. czy únú jako ogień czyli polskie łuna i wielle innych podobnych słów. Gigi wysoki czyli polskie gigant, gr. giga. A liczba jeden w dwóch wersjach podobna do fińskiego, poprzez Hindi i drugie jeden do europejskiego. I nikt z językoznawców nie wie, jak to się stało. Powstanie języków to jest zjawisko starsze niż 12000 lat. A wymienione wyżej słowa wydają się być pierwotnymi.
Janek
4 miesiące temu
Jedno jest pewne jak złote to napewno należy do narodu wybranego nie ważne jak stare 😆
Karol
4 miesiące temu
Ciekawe.Były ze złota,czy np.miedź nim pokryta.Mała,ale róźnica
O rany!
4 miesiące temu
Miało być: dyletanctwo.
O rany!
4 miesiące temu
Co za wyjątkowo kretyńskie wypowiedzi. Jednak Internet zszedł całkowicie na psy, bo dorwało się do niego prostactwo i dyletanctwo nie mające o niczym pojęcia.
Sultys
4 miesiące temu
To były złote bobki Mitka z Cielęcina
Fredo
4 miesiące temu
U Nas ,Państwo by mu ten skarb ukradło i wsadziło na długie lata do więzienia. Tam dostanie nagrodę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić