Himalaje. Odnaleziono wirusy sprzed 15 tys. lat. Czy jest się czego obawiać?

8

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dokonali niesamowitego odkrycia. Z dwóch przebadanych przez nich próbek pochodzących z himalajskiego lodowca na Wyżynie Tybetańskiej odkryto wirusy sprzed 15 tys. lat.

Himalaje. Odnaleziono wirusy sprzed 15 tys. lat. Czy jest się czego obawiać?
Naukowcy odkryli wirusy sprzed 15 tys. lat (Ohio State University)

Swoje odkrycie naukowcy opisali na łamach periodyku naukowego "Microbiome". Próbki zostały pobrane w 2015 roku z lodowca Guliya położonego na Wyżynie Tybetańskiej. Zebrano je na wysokości ok. 6700 m n.p.m.

Dzięki próbkom sprzed 15 tys. lat naukowcy chcą zrozumieć, jak ewoluowały wirusy. Znalezisko wymagało opracowania nowej, czystej technologii analizy próbek. Dzięki niej można zapobiec ich zanieczyszczeniu przez dzisiejszy materiał genetyczny. Zapis zmian klimatu na przestrzeni lat stanowią warstwy lodowca, które osadzały się stopniowo.

Te lodowce formowały się stopniowo. Wraz z opadającymi na nie pyłami i gazami, osadzało się również bardzo wiele wirusów - opisuje główny autor artykułu, Zhi-Ping Zhong z Ohio State University.

Dzięki analizie DNA badacze wykryli 33 wirusy. Aż 28 z nich nie udało się im zidentyfikować. Specyficzny kod genetyczny pozwolił im przetrwać przez wiele tysięcy lat. Naukowcy znaleźli już elementy kodu DNA, które za to odpowiadają. Eksperci mają również nadzieję, że odkryte organizmy będą mogły przystosować się i przeżyć w skrajnie trudnych warunkach, które panują m.in. na Księżycu czy Marsie. Według ustaleń wirusy związane były z glebą i roślinami.

Zobacz także: Wakacje za granicą tańsze niż w Polsce. "Państwo nie powinno ingerować w poziom cen"
Autor: GGG
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić