Pogoda szaleje. Dzieje się coś bardzo złego. "Klimatolodzy są w szoku"

327

Na całym świecie ludzie walczą z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Fala rekordowych upałów spowodowała gigantyczne pożary w amerykańskim stanie Oregon. Chiny zmagają się natomiast z powodziami. Straty oszacowano na ponad 10 mld dolarów. Na Sardynii od kilku dni szaleją potężne pożary.

Pogoda szaleje. Dzieje się coś bardzo złego. "Klimatolodzy są w szoku"
Potężne ulewy i powodzie dotknęły w ostatnim czasie m.in. Chiny (PAP)

To, co dzieje się w ostatnich tygodniach niemal na całym globie, budzi wiele pytań wśród specjalistów od zjawisk klimatycznych. W różnych częściach świata niemal jednocześnie dochodzi do ekstremalnych pożarów, suszy, powodzi, upałów i huraganów. Klimatolodzy nie ukrywają, że są tym zszokowani. Ekstremalne zdarzenia mają miejsce nawet szybciej, niż przewidują to opracowane modele.

Ekstremalne zjawiska pogodowe to dowód na to, że zmiany klimatu postępują poza wszelką skalą. Klimatolodzy są w szoku i nie są w stanie nadążyć za dramatycznymi zdarzeniami ani przewidzieć, jak wszystko potoczy się w najbliższym czasie - czytamy w brytyjskim dzienniku "Financial Times".

W południowej części stanu Oregon od tygodni mieszkańcy walczą z ogromnym pożarem. Płomienie rozprzestrzeniły się już na obszar 25 razy większy niż Manhattan. W wyniku powodzi w Chinach zginęło już ponad 50 osób. W Rosji, na Dalekim Wschodzie władze zdecydowały o stworzeniu sztucznego deszczu, by ugasić 200 pożarów. Ogłoszono tam również stan wyjątkowy.

Na włoskiej wyspie Sardynii w okolicy miasta Oristano od soboty szaleje gigantyczny pożar. Płomienie zniszczyły już ponad 10 tysięcy hektarów lasów i domostw. Ze względu na rozprzestrzeniający się ogień w niedzielę 25 lipca ewakuowano 400 mieszkańców z osady Scano Mantiferro.

Klimatolodzy twierdzą, że dotkliwość tych wydarzeń jest po prostu "poza skalą" w porównaniu z prognozami modeli atmosferycznych – nawet przy pełnym uwzględnieniu globalnego ocieplenia.

Jesteśmy nieco zszokowani tym, co widzimy. Następuje radykalna zmiana częstotliwości występowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych - przyznał Chris Rapley, profesor nauk o klimacie w University College London.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Według klimatologów jednym z czynników napędzających wiele z tych zdarzeń jest zmieniający się wzór prądu strumieniowego, szybko płynącego pasma powietrza, które rządzi pogodą na półkuli północnej. Staje się wolniejszy i bardziej falujący, szczególnie w miesiącach letnich. Opracowane modele zmian klimatycznych nie do końca uwzględniają te zmiany.

Zjawisko, znane jako "rezonans fal planetarnych" stoi za niedawną falą upałów w Ameryce Północnej, gdzie temperatury w zachodniej Kanadzie osiągnęły 49st. C. Przyczyniło się to także do ekstremalnych upałów w rosyjskim regionie Arktyki, gdzie rozległe pożary wytwarzają toksyczny dym, który okrył miasto Jakuck, znane jako jedno z najzimniejszych miast na świecie. Pożary spowodowały tam jedno z największych na świecie zanieczyszczenia powietrza, generując niebezpieczny poziom pyłu zawieszonego.

Eksperci informują, że świat ocieplił się średnio o 1,2 st. C od czasów przedindustrialnych, ale ocieplenie to jest nierównomiernie rozłożone, przy czym region arktyczny ociepla się około trzy razy szybciej niż reszta świata.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Upały i burze. Ekspert przypomina o zasadach bezpieczeństwa
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić