Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Pogoda szaleje. Dzieje się coś bardzo złego. "Klimatolodzy są w szoku"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
183
Podziel się:

Na całym świecie ludzie walczą z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Fala rekordowych upałów spowodowała gigantyczne pożary w amerykańskim stanie Oregon. Chiny zmagają się natomiast z powodziami. Straty oszacowano na ponad 10 mld dolarów. Na Sardynii od kilku dni szaleją potężne pożary.

Pogoda szaleje. Dzieje się coś bardzo złego. "Klimatolodzy są w szoku"
Potężne ulewy i powodzie dotknęły w ostatnim czasie m.in. Chiny (PAP)

To, co dzieje się w ostatnich tygodniach niemal na całym globie, budzi wiele pytań wśród specjalistów od zjawisk klimatycznych. W różnych częściach świata niemal jednocześnie dochodzi do ekstremalnych pożarów, suszy, powodzi, upałów i huraganów. Klimatolodzy nie ukrywają, że są tym zszokowani. Ekstremalne zdarzenia mają miejsce nawet szybciej, niż przewidują to opracowane modele.

Ekstremalne zjawiska pogodowe to dowód na to, że zmiany klimatu postępują poza wszelką skalą. Klimatolodzy są w szoku i nie są w stanie nadążyć za dramatycznymi zdarzeniami ani przewidzieć, jak wszystko potoczy się w najbliższym czasie - czytamy w brytyjskim dzienniku "Financial Times".

W południowej części stanu Oregon od tygodni mieszkańcy walczą z ogromnym pożarem. Płomienie rozprzestrzeniły się już na obszar 25 razy większy niż Manhattan. W wyniku powodzi w Chinach zginęło już ponad 50 osób. W Rosji, na Dalekim Wschodzie władze zdecydowały o stworzeniu sztucznego deszczu, by ugasić 200 pożarów. Ogłoszono tam również stan wyjątkowy.

Na włoskiej wyspie Sardynii w okolicy miasta Oristano od soboty szaleje gigantyczny pożar. Płomienie zniszczyły już ponad 10 tysięcy hektarów lasów i domostw. Ze względu na rozprzestrzeniający się ogień w niedzielę 25 lipca ewakuowano 400 mieszkańców z osady Scano Mantiferro.

Klimatolodzy twierdzą, że dotkliwość tych wydarzeń jest po prostu "poza skalą" w porównaniu z prognozami modeli atmosferycznych – nawet przy pełnym uwzględnieniu globalnego ocieplenia.

Jesteśmy nieco zszokowani tym, co widzimy. Następuje radykalna zmiana częstotliwości występowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych - przyznał Chris Rapley, profesor nauk o klimacie w University College London.

Według klimatologów jednym z czynników napędzających wiele z tych zdarzeń jest zmieniający się wzór prądu strumieniowego, szybko płynącego pasma powietrza, które rządzi pogodą na półkuli północnej. Staje się wolniejszy i bardziej falujący, szczególnie w miesiącach letnich. Opracowane modele zmian klimatycznych nie do końca uwzględniają te zmiany.

Zjawisko, znane jako "rezonans fal planetarnych" stoi za niedawną falą upałów w Ameryce Północnej, gdzie temperatury w zachodniej Kanadzie osiągnęły 49st. C. Przyczyniło się to także do ekstremalnych upałów w rosyjskim regionie Arktyki, gdzie rozległe pożary wytwarzają toksyczny dym, który okrył miasto Jakuck, znane jako jedno z najzimniejszych miast na świecie. Pożary spowodowały tam jedno z największych na świecie zanieczyszczenia powietrza, generując niebezpieczny poziom pyłu zawieszonego.

Eksperci informują, że świat ocieplił się średnio o 1,2 st. C od czasów przedindustrialnych, ale ocieplenie to jest nierównomiernie rozłożone, przy czym region arktyczny ociepla się około trzy razy szybciej niż reszta świata.

Zobacz także: Upały i burze. Ekspert przypomina o zasadach bezpieczeństwa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(183)
Angie
rok temu
Niech klimatolodzy sprawdzą, ile tysięcy hektarów lasów w Europie, Rosji, Azji wycięto. Ile hektarów puszczy amazońskiej poszło pod piłę a potem się dziwią.. drewno osiąga szalone ceny więc głupi ludzie tną. No kto jak kto, ale oni powinni znać powiązania a nie szukać wytłumaczeń. Mieszkam przy lesie i widzę co się dzieje.. serce pęka... Nikt nie potrafi tego zatrzymać
Pobudka
rok temu
"Według klimatologów jednym z czynników napędzających wiele z tych zdarzeń jest zmieniający się wzór prądu strumieniowego, szybko płynącego pasma powietrza, które rządzi pogodą na półkuli północnej." Wiatraki i panele słoneczne zupełnie nie mają wpływu na zmiany klimatu. Zupełnie. Nawet jeśli wiatraki zaburzają prądy morskie i powietrzne a czarne panele doskonale pochłaniają promienie słoneczne a oddają tylko 28% w postaci prądu.
Pobudka
rok temu
"Według klimatologów jednym z czynników napędzających wiele z tych zdarzeń jest zmieniający się wzór prądu strumieniowego, szybko płynącego pasma powietrza, które rządzi pogodą na półkuli północnej." Wiatraki i panele słoneczne zupełnie nie mają wpływu na zmiany klimatu. Zupełnie. Nawet jeśli wiatraki zaburzają prądy morskie i powietrzne a czarne panele doskonale pochłaniają promienie słoneczne a oddają tylko 28% w postaci prądu.
Tu polew
rok temu
. W Rosji, na Dalekim Wschodzie władze zdecydowały o stworzeniu sztucznego deszczu, by ugasić 200 pożarów. A sztucznej mgły podobno nie mogli.
mabach
rok temu
Dość, ta Thunberg mogła już schować się gdzieś, twarz tych klimato-kłamców !
olo
rok temu
Ci pseudo naukowcy doskonale wiedzą że zmieniło się położenie osi ziemi i takie anomalia dzieją się co ileś tysięcy lat ,ale za to te nic nie robiące lewusy w uni mają powód do wymyślania i podwyższania podatków i opłat klimatycznych tylko że my dostajemy po dupie a oni mają nas gdzieś bo zarabiają po 30 000 euro i się z nas śmieją ,a dwutlenku węgla mniej produkujemy przez 200 lat niż każdy wulkan który wybucha wywala więcej dwutlenku węgla i siarki niż my .Pozdrawiam wszystkich normalnych a nie pseudo idiotów.
ISLA
rok temu
A NIECH DALEJ PALĄ W PIECACH WĘGLEM,OGRZEWAJĄ DOMY GAZEM ITD, A RYLE DALEJ DOMAGAJĄ SIĘ 15% PODWYŻKI WYNAGRODZENIA ZA WYDOBYWATNIE TOWARU KTÓRY TRUJE ŚWIAT TO BĘDZIE JESZCZE WIĘKSZY ARMAGEDON???!!!!
ARCTOS
rok temu
Ostrzegano Ludzkość już w połowie lat 70-tych XX wieku. I cóż z tego, jak nikt tego nie chciał słuchać? Teraz robi się wielkie halo wokół zmian klimatycznych...
Pan Haak
rok temu
depopulacja
Donald
rok temu
Wina PiSu.
Rechot losu
rok temu
Wincyj SUVów w hameryce i po trzy dla każdegoo
Jjj
rok temu
To jest Kara Boza a to dopiero poczatek bolesci
Wierzaca
rok temu
Ja kiedyś czytałam na Internecie że z północy zaleje woda wszystko i znikną kraje tam,a Polska ocaleje, bo już dość wycierpiała, módlcie się codziennie na różańcu do Maryji ona nam pomoże bo modli się z nami do Boga i wstawia za nami i oddala zło i szatana i uspokaja i ochrania plaszczem swoim
Karol
rok temu
Anteny charp podgrzewają jonosferę dzięki czemu mogą wywoływać każdą pogodę na świecie od gradu po cyklon z dużą dokładnością
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić