Historyczny moment na Bliskim Wschodzie. Reakcja Iranu: "haniebne"

9

Po latach doszło do zawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Emiratami Arabskimi. To historyczny moment, który jest dużym krokiem dla Bliskiego Wschodu. Władze Iranu komentują wydarzenie, nazywając je haniebnymi.

Historyczny moment na Bliskim Wschodzie. Reakcja Iranu: "haniebne"
Wśród obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich znaleźli się też ci, którzy nie wyrażają poparcia dla stosunków z USA. (Getty Images)

Ostatnie stosunki dyplomatyczne Jerozolima zawarła 26 lat temu z Jordanią. Podpisanie dokumentu z ZEA to historyczny moment i kolejny krok w stronę zjednoczenia Bliskiego Wschodu. Izrael i obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie są zadowoleni.

Reakcja była natychmiastowa. Na ulicach Abu Zabi trwają protesty. Mieszkańcy palą zdjęcia z podobiznami Trumpa i flagi Izraela.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dokument przewiduje zawieszenie przez Izrael planów przyłączenia dużej części okupowanych terenów. Ponadto święte miejsca w Jerozolimie zostaną otwarte dla wyznawców wszystkich wyznań.

W najbliższych tygodniach władze obu państw mają spotkać się, by podpisać kolejne dokumenty. Zostaną omówione kwestie linii lotniczych, turystyki, czy postawienia ambasad.

To przełomowy krok dla całego Bliskiego Wschodu. Porozumienie wpłynąć może na zawarcie pokoju w tej części świata. Oba kraje połączył niepokój związany z wpływami Iranu. Sam Iran skomentował sytuację: haniebne.

Zobacz także: Spór o żydowskie ruiny. Izraelczycy chcą je anektować
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić