aktualizacja 

Historyczny przełom we Francji. Aborcja uznana za konstytucyjne prawo

84

W poniedziałek we Francji przegłosowane zostało zapisanie aborcji jako prawa gwarantowanego przez konstytucję. Obrady rozpoczęły się o 15:30 od oporu, jaki stawiał prawicowy Senat. Jednak ostatecznie większością trzech piątych udało się wprowadzić niezbędne zmiany.

Historyczny przełom we Francji. Aborcja uznana za konstytucyjne prawo
Proaborcyjne aktywistki podczas głosowania za zmianą konstytucji (PAP, CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Pierwszy taki kraj na świecie

Francja jest pierwszym krajem na świecie, które w swoich prawach podstawowych zagwarantowało prawo przerywania ciąży.

Zapis ten obiecał prezydent Emmanuel Macron w zeszłym roku, na fali działania Sądu Najwyższego USA, który po blisko pół wieku uchylił ogólnokrajowe prawo aborcyjne, zezwalając tym samym stanom na własne regulacje w tej kwestii.

We Francji aborcja jest legalna od 1975 roku. W 1971 r. rozpoczęła się kampania polityczna na jej rzecz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Senator zaniepokojony. "Konstytucja to nie karta menu".
Nigdy nie mogliśmy sobie wyobrazić, że prawo do aborcji pewnego dnia zostanie zapisane w konstytucji – mówiła w rozmowie AFP Claudine Monteil, szefowa stowarzyszenia "Kobiety na Świecie".

Monteil była najmłodszą sanitariuszką "Manifestu 343", francuskiej petycji z 1971 r., podpisanej przez 343 kobiety, które każdego roku przyznały się do nielegalnego przerywania ciąży.

To było jak budzik

Simone de Beauvoir, słynna feministka, powiedziała kiedyś Monteil, że "wystarczy kryzys polityczny, gospodarczy lub religijny, aby prawa kobiet zostały zakwestionowane". I to właśnie postanowienie Sądu Najwyższego USA było takim budzikiem dla kobiet.

Leah Hoctor z Centrum Praw Reprodukcyjnych stwierdziła, że Francja może zaoferować "pierwszy tego rodzaju wyraźny, szeroki przepis konstytucyjny nie tylko w Europie, ale także na całym świecie".

Aborcja na świecie

W Chile wpierw zapisano planową aborcję w postępowej konstytucji na 2022 rok, ale jej projekt został odrzucony w referendum. Z kolei konstytucja Kuby bardzo ogólnie mówi o zagwarantowaniu "praw reprodukcyjnych i seksualnych" kobiet.

Niektóre państwa bałkańskie odziedziczyły konstytucję byłej Jugosławii, gdzie zapisano, że "decydowanie o urodzeniu dzieci" jest prawem człowieka.

Z kolei w Kenii "aborcja nie jest dozwolona, chyba że w opinii przeszkolonego pracownika służby zdrowia istnieje potrzeba natychmiastowego leczenia lub życie lub zdrowie matki jest zagrożone, lub jeśli zezwala na to jakikolwiek inny prawo pisane".

Za wprowadzeniem prawa do aborcji do konstytucji w sondażu w listopadzie 2022 r. opowiedziało się 86 proc. Francuzów.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić