IMGW ostrzega: zaczynają się roztopy

1
Podziel się:

Zima na jakiś czas ustąpiła. Na termometrach pojawiają się coraz częściej dodatnie wartości, a to sprzyja roztopom. Dla południowych regionów naszego kraju ogłoszono alert drugiego stopnia. Na Pomorzu zaś obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem.

IMGW ostrzega: zaczynają się roztopy
(PAP)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed roztopami dla mieszkańców południowych krańców Polski. W woj. śląskim na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, w południowej części woj. małopolskiego oraz w woj. podkarpackim w Bieszczadach i Beskidzie Niskim ostrzeżenie są ważne do środy do godz. 10.30.

IMGW prognozuje także stopniowy wzrost temperatury na terenach położonych do 800 m n.p.m., a w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek w ciągu dnia opady deszczu powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Dodatkowo powieje silniejszy wiatr osiągający w porywach do 60 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu mogą ograniczać prowadzenie różnego rodzaju prac. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Na wybrzeżu silny wiatr

Instytut przestrzega również przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Dla tego regionu wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oznacza to wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne. Mogą również zagrażać życiu.

Jaka aura w najbliższych dniach?

Pogoda w w najbliższych dniach nie będzie przypominała zimy, a raczej przedwiośnie. Temperatura z dnia na dzień będzie rosnąć. Synoptycy przewidują też sporo opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. W wielu miejscach w Polsce da również o sobie znać silny wiatr. Na morzu możliwy sztorm do 10 stopni w skali Beauforta.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić