Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Śmiali się do łez. Episkopat cyt. Biblię: "Oddaj ubogim"

777
Podziel się:

Internauci śmiali się do łez, kiedy jeden z popularnych serwisów pokazał ostatni wpis na Twitterze EpiskopatNews. Swoją cegiełkę dorzuciła także redakcja tygodnika "NIE".

Śmiali się do łez. Episkopat cyt. Biblię: "Oddaj ubogim"
Zdj. ilustracyjne. (Wikimedia Commons, Twitter.com)

Internauci postanowili wykorzystać szansę i zrobić użytek z wpisu na Twitterze, który pojawił się na oficjalnym koncie EpiskopatNews. Jest to znany fragment z Biblii.

Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i daj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną! (Mt 19, 16-22) - czytamy.

Wpis ten na początku spotkał się z wielkim oburzeniem. Internauci zaczęli zastanawiać się nad pewną kwestią. Pismo Święte zawiera tego typu mocne fragmenty, a jednak nie widać po polskich hierarchach, aby "stosowali się do zasad najważniejszej dla nich Księgi", mówią użytkownicy sieci. Sprawa okazała się wywoływać więcej emocji wśród opinii publicznej niż ktokolwiek mógłby sądzić. Pod wpisem wskazywano na ogromną hipokryzję dzisiejszego Kościoła - w Polsce i na świecie. Oberwało się czołowym postaciom, tj. o. Rydzyk.

Ojciec Rydzyk przez społeczeństwo uznawany jest za zupełne przeciwieństwo tego, co zawiera się w zacytowanym fragm. Episkopatu. W sieci zaczęły krążyć zdjęcia fragmentu PŚ, połączonego z fotografiami jego, a także innych wpływowych biskupów, którzy stroją się w piękne, drogie szaty, jeżdżą drogimi samochodami. Pojawiły się także wątki bogatych arcybiskupów, jak choćby postać abp. Głódzia.

Do cytatu dodałbym: "Chyba, że jesteś biskupem, to możesz nie sprzedawać" - napisał oburzony internauta.
Do dzieła! Sprzedajcie wszystkie swoje prywatne i kościelne majątki i wspomóżcie biednych ludzi. Ale nie! Lepiej doradzać innym, a wy tylko łapy po kasę wyciągacie za wszystko - mówi w złości ktoś inny.
Złote, a skromne - komentuje popularnym w Polsce cytatem, który pojawił się w filmie "Kler", serwis Wiedza Bezużyteczna.
Zwróćcie kiedyś uwagę, jakimi samochodami poruszają się. Tyle mówią o dobroci i pomocy dla ubogich, a sami czynią co innego. Niech zawsze przykład idzie z góry czynami, a nie słowami - komentuje wpis radny Damian Żurawski.

Co oznacza zacytowany fragment Pisma Świętego?

Jeden z internautów zarzucił serwisowi Wiedza Bezużyteczna, że "narracja która wypływa z wpisu serwisu, jest bardzo niska". Dodał także, że redakcja manipuluje swoimi odbiorcami.

Narracja, która wypływa z waszego wpisu, jest bardzo niska. Episkopat zacytował fragment Pisma Świętego, co chyba jest rzeczą naturalną. Nie publikując kontekstu wpisu KEP, dopuszczacie się manipulacji. Jeżeli chcecie być uczciwi, to pokażcie, gdzie episkopat zachęca Polaków, aby "sprzedali wszystko, co posiadają, a majątek oddali ubogim". Jeżeli nie, to skończcie publikować tak żałosne wpisy, przez które tylko produkujecie hejt i niedomówienia - napisał oburzony.

Redakcja Wiedzy Bezużytecznej postanowiła skomentować oskarżenia. Stwierdzono, że wpis Episkopatu został zacytowany w całości i nie jest zmanipulowany.

Owszem, bardzo dobrze, że cytują Pismo Święte. Jednocześnie uważamy, że każdy wierzący, praktykujący katolik powinien żyć w zgodzie z tym, co mówi kościół i Pismo Święte. Ten wpis Episkopatu nie ma kontekstu, zacytowaliśmy go w całości. Jak zawsze na naszej stronie www podaliśmy też źródło tej ciekawostki i aktywny link do wpisu Episkopatu, żeby nie było wątpliwości. Episkopat w cytowanym twitcie wprost pisze, że osoby, które chcą być doskonałe, powinny sprzedać swoje dobra i pieniądze oddać ubogim, wtedy osiągną zbawienie. Gdzie masz tu jakąś manipulację lub niedomówienie? - zastanawia się redakcja serwisu.

Jak jest naprawdę? Otóż prawda, według wiary katolickiej, leży pośrodku. Z jednej strony faktycznie może rozchodzić się o owe "bogactwo", ale, jak widać, nie musi. Zacytowany fragment został skomentowany przez portal Misyjne.pl, gdzie interpretacji podjął się Marcin Wrzos OMI.

Z komentarza red. naczelnego "Misyjnych Dróg" wynika, że w rzeczywistości "bogactwo" to tak naprawdę symbol czegoś, co trzyma katolików na tym świecie tak mocno, że nie chcą tego pozostawić, porzucić i zjednoczyć się z Bogiem w pełni. Niekoniecznie chodzi więc bezpośrednio o dobra materialne, dowiadujemy się z artykułu.

Bo przecież jest się bogatym nie tylko ze względu na sumę na koncie, ale można być bogatym rodziną, przyjaciółmi, zdrowiem, talentami, czasem itd. Kwestia tego, czy jesteśmy w stanie oddać to wszystko i zawierzyć Bogu (co i tak stanie się w godzinie śmierci), by On nam pobłogosławił i dał zdecydowanie więcej. Są tacy szaleńcy, którzy potrafili tak zaryzykować (rodziny i księża). Jedni rozdają majątek biednym, inni służą czasem, talentami, relacjami potrzebującym. I… są spełnieni i szczęśliwi - czytamy na Misyjne.pl.

Nie zmienia to jednak faktu, że oburzeni internauci być może słusznie twierdzą, że zacytowany fragm. akurat można przyłożyć do dosłownych materialnych bogactw niektórych hierarchów kościelnych, którzy być może nie potrafią się ich zrzec na poczet ważniejszego celu. Zachęcają swoich wiernych do przestrzegania PŚ, sami, zdaniem opinii publicznej wykazując się hipokryzją, nie potrafią się do Biblii zastosować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(777)
Gorycz
10 miesięcy temu
Iść, oddać, sprzedać rodzinę, pozbyć się wiedzy, umiejętności?? Dawno nie czytałam większych bzdur
rero
10 miesięcy temu
Papiestwo było największym prześladowcą Biblii w dziejach ludzkości. Przez wieki niszczyło Biblię i tych, którzy ją tłumaczyli na języki Europy, bądź rozpowszechniali. Wielu papieży wydawało bulle bądź encykliki zabraniające czytania Biblii bądź nakazujące inkwizycję wobec osób podejrzanych o rozpowszechnianie Biblii a bawet ich eksterminację. Kościół katolicki tradycyjnie stawiał swoją Tradycję ponad Biblią i sprzeciwiał się wolnemu dostępowi do Pisma Świętego. Według papieża Grzegorza VII (1073-1085), Pismo Św. przywodzi ludzi do błędów. Oświadczył on królowi czeskiemu: „Panu Bogu upodobało się i podoba jeszcze dziś, żeby Pismo Św. pozostało nieznane, ażeby ludzi do błędów nie przywodziło."
olo
10 miesięcy temu
Ciekawi mnie czy jak ksiadz czyta Pismo Świete to się śmieje do rozpuku z tego co tam napisane hehe
Dughfjh
10 miesięcy temu
Tu chodzi o to, że co innego mówią z ołtarza a co innego robią. Hipokryzja w kościele to jego zguba. Z księżych głów w piekle posadzkę układają. Kościół już dawno pobłądził w wierze która nie ma pokrycia w piśmie świętym. Dołożyli jakieś dziwne obrzędy , które tylko odciągają ludzi od Boga. Narobili pośredników między Bogiem a ludźmi. Każą klękać przed relikwiami jak np. fiolka krwi papieża. Kult obrazów , a pismo mówi wyraźnie aby nie czynić podobizny czegokolwiek. Ślepy ślepego prowadzi. Wszędzie tylko kasa i kasa. Pedofilia , pazerność . Jeden zły ksiądz więcej ludzi odciągnie od Boga niż wszystkie antykościelne doktryny. Diabeł przejął ziemię w posiadanie.
Herobrine
10 miesięcy temu
Podziel się z bliźnim z Torunia Maybachem. A najlepiej dwoma.
Sport
10 miesięcy temu
Tadzik jest śmieszniejszy od Najmana.
realista
11 miesięcy temu
Zarówno internauci jak i hierarchowie KK nie maja pojęcia co oznacza ten cytat. Jednak na śmiech jedyną reakcją niech będzie milczenie.
Nie rozumieci...
11 miesięcy temu
ze ksiądz rozdaje i dzieli się ze wszystkimi wiedzą o Bogu. W zamian dostaje nic nie znaczące dobra doczesne. Przestańcie narzekać na księży. To jakiś hejt
Fan Rydzyka
11 miesięcy temu
Mafia Purpurowa z Rydzykiem nic nie odda bo oni myślą że im się należy nie patrzą na Biblię tylko na kasę biedny niech trawę spożywa
Magda K
11 miesięcy temu
KOCHAM PANA BOGA,wiem ,że jako człowiek jestem niedoskonałą.Ale skoro,ktoś pełni funkcję kapłana,a jest to zwolnej nieprzymuszonej woli.Nik nie robi łapanki na zawód ksiądz,policjant,nauczyciel...A a wykładnia życia jest ewangelia.Jak może nauczać wiernego,gdy sam nie wykonuje nakazu ewangeli,i nie dotyczy to wymienianego tylko cytatu w artykule.To tak jakby akcentować nauczyciela,który nie zna zasad dodawania i tabliczki mnożenia.Złudna nadzieja by być obdarzonym szacunkiem i autorytetem.O moralności mówią też politycy,a czy znają Ks.Piotra Skargi przesłanie,wyryte w jego skrypcie??Czy w trwodze o spotkanie z sw.Piotrem u schyłku pielgrzymki życia nie mają lęku?????czy ksiądz to dla nich powołanie wiernej służby Jezusowi czy tylko ZAWÓD ,który zapewnia im.... Ale 1-szy grzech to głusi są na słowa Papieża,a winni mu posłuszeństwo.Sam FRANCISZEK daje przykład skromności życia.I NA CO TO SIE,,zdaje""????????Zlikwidować fundusz kościelni a odpis podatku skierować z wskazaniem.Może wtedy zakonnice i zakonnicy nie będą głodować!!!!!!!!!!!!pozdrawiam Was.
Zulus
11 miesięcy temu
Pan rydzyk reklamą hedonizm.
abcxyz
11 miesięcy temu
Czy z tego wynika, że ludzie ubodzy nigdy nie będą doskonali bo nie mają czego oddać ?
Angelo
11 miesięcy temu
Piszecie o Bogu. Odmieniacie to słowo na wszystkie możliwe sposoby. A ja się pytam o którym Bogu mówimy. Przecież co wyznanie i religia to inny Bóg. To który jest ten prawdziwy a który fałszywy? A może właśnie żadnego nie ma a ci wszyscy "Bogowie" zwyczajnie są ludzkim wymysłem i ich po prostu nie ma.
kkato
11 miesięcy temu
czy nie grzeszymy dając pieniądze i inne dobra materialne, powinniśmy wierzyć i modlić się bez żadnych dodatków pieniężnych czy też materialnych ,na religii już ponad 50 lat temu uczono mnie że -podobno za pieniądze i te dobra nie można dostąpić zbawienia ,ale tylko uczciwym uczynkiem ,bez żadnych złych i deprawujących uczynków -jak na przykład - przekupstwo pieniężne
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić