Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Interwencja na dworcu PKS. Ojciec 14-latka odkrył, co robił jego syn

83

Jak podkreśla portal "Trójmiasto", jeden ze sprzedawców z dworca PKS w Gdańsku sprzedał 14-latkowi e-papierosa. Gdy ojciec dowiedział się o tym, natychmiast zgłosił sprawę na straż miejską.

Interwencja na dworcu PKS. Ojciec 14-latka odkrył, co robił jego syn
Dworzec PKS w Gdańsku (Wikipedia, Yanek)

Papierosy elektroniczne uznaje się za "zdrowszą" alternatywę wobec tradycyjnych używek tytoniowych, ale trzeba pamiętać, że e-papierosy też mają wysoką zawartość nikotyny. I mogą powodować u nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

Do sporego zamieszania doszło ostatnio w Trójmieście. Kilka dni temu strażnicy miejscy od pewnego ojca dostali informację, że przyłapał swojego 14-letniego syna na kupowaniu e-papierosa.

Jak podkreśla portal "Trójmiasto", w trakcie czynności okazało się, że nastolatek nabył produkt w jednym z lokali handlowych na dworcu autobusowym w Gdańsku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wjechał busem w pieszą na przejściu. Nagranie wypadku w lubelskim
Sprzedawca, który sprzedał e-papierosa nieletniemu, został ukarany mandatem. W związku z zaistniałą sytuacją funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki będą także baczniej przyglądać się młodzieży w rejonie dworca autobusowego - podkreślają strażnicy.

Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem wyroby tytoniowe i elektroniczne papierosy mogą nabywać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Problemy w jednorazowymi e-papierosami w Polsce

W Polsce w ostatnich latach bardzo wzrasta sprzedaż "jednorazówek". W 2022 r. sprzedano 32 mln sztuk, a w 2023 r. już ponad 100 mln sztuk. Przytoczyła dane Światowej Organizacji Zdrowia, że co piąty sprzedawany na świecie papieros to właśnie jednorazowy e-papieros smakowy. Przywołała też raport Centrum Monitorowania Rynku, z którego wynika, że wartość rynku "jednorazówek" w Polsce to 2 mld zł.

W lutym Ministerstwo Zdrowia przekazało, że pracuje nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Niemal 90 proc. z nich jest sprowadzana z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić