Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Iran przejął statek "związany z Izraelem". Należy do miliardera

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. W Zatoce Omańskiej Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej porwał kontenerowiec pod portugalską banderą. Choć podobne incydenty zdarzały się już kilkukrotnie, to w ocenie ekspertów działanie Iranu najprawdopodobniej ma związek z rosnącymi napięciami między Teheranem a Tel Awiwem.

Iran przejął statek "związany z Izraelem". Należy do miliardera
Irańskie siły przejęły kontenerowiec pod portugalską banderą (X)

Jak informuje "Los Angeles Times", statek należał do londyjskiej firmy Zodiac Group, której przewodniczącym jest izraelski miliarder, rezydujący w Monako, Eyal Ofer - 84. najbogatsza osoba świata na liście "Forbesa". Jego majątek szacuje się na blisko 23,9 miliarda dolarów.

Brytyjska służba wojskowa kontrolująca operacje handlu morskiego - UKMTO podała, że przejęcie statku miało miejsce około 50 mil morskich na północny wschód od emiratu Fudżajry, w pobliżu Cieśniny Ormuz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kurne chaty chłopów z Galicji. Zaskakujące, jak żyli 170 lat temu

UKMTO wydało lakoniczny komunikat potwierdzający incydent.

Statek zatrzymany przez władze regionalne. Zalecamy ostrożne nawigowanie i prosimy zgłaszać wszelkie podejrzane działania - czytamy w komunikacie UKMTO.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Według doniesień irańskie siły porwały 20 filipińskich marynarzy znajdujących się na pokładzie kontenerowca pod portugalską banderą - MSC AIRES.

W nowo opublikowanym materiale widać grupę szturmową schodzącą z helikoptera na pokład statku. Według ekspertów jest to ta sama maszyna, której paramilitarna Gwardia Rewolucyjna przeprowadzała naloty na inne statki.

Słychać też, jak członek załogi statku mówi: "Nie wychodź", a następnie daje znać swoim kolegom, aby udali się na mostek statku, gdy na pokład schodziło coraz więcej komandosów. Jeden z nich zapewniał możliwą osłonę ogniową.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zodiac Group odmówił komentarza mediom i skierował pytania do MSC, które nie udzieliło odpowiedzi. Iran do tej pory nie potwierdził przejęcia statku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić