Jak przygotować się do kryzysu lub wojny? RCB opublikowało poradnik

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało specjalny poradnik na czas kryzysu i wojny "Bądź gotowy". Wyjaśniono w nim, co robić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia.

Jak przygotować się do kryzysu lub wojny? RCB opublikowało poradnik
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Diy13)

RCB zauważa, że sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże i nie zawsze musi być to intencjonalne działanie człowieka. Właśnie dlatego warto być przygotowanym i wiedzieć, co oznaczają choćby wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić.

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga - wskazówki działania w czasie kryzysu - informuje RCB.

Co można znaleźć w udostępnionym materiale? Zawarto w nim informacje na m.in. na temat tego, jak budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej.

Poradnik RCB. O tym musisz wiedzieć

W poradniku RCB wyjaśniono również, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy. Pojawiła się tam ponadto lista kontrolna plecaka ewakuacyjnego i tabela uwzględniająca najważniejsze numery i dane, którą należy uzupełnić i mieć przy sobie.

Poradnik oczywiście jest bezpłatny. Znajdziesz go tutaj.

Zobacz także: Ksiądz gorzko o stanowisku papieża Franciszka ws. wojny
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić