Jarosław Kaczyński opuścił rząd. Wyszło na jaw, ile na tym zarobi

387

Jarosław Kaczyński oficjalnie poinformował o opuszczeniu rządu. Z jednej strony prezes PiS stracił pensję wicepremiera, ale z drugiej... sporo zyska! Jak to możliwe?

Jarosław Kaczyński opuścił rząd. Wyszło na jaw, ile na tym zarobi
Jarosław Kaczyński (Getty Images, Mateusz Włodarczyk/NurPhoto)

Jarosław Kaczyński postanowił zakończyć swoją pracę w rządzie. - Nie jestem już w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki oraz, z tego co wiem, prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę. Chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy - zauważył Kaczyński.

"Fakt" spostrzega, że pensja wicepremiera, po podwyżkach, a bez dodatku stażowego, to 18 tys. zł brutto. Po odejściu z rządu Jarosław Kaczyński jeszcze przez trzy miesiące będzie otrzymywać dotychczasowe wynagrodzenie. Później będzie mógł liczyć na uposażenie z Sejmu i dietę poselską, co daje w sumie 16,8 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze emerytura.

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego wzrośnie. O ile?

Tabloid zaznacza, że po odejściu z rządu emerytura Jarosława Kaczyńskiego zostanie zwiększona. - Po okresie sprawowania urzędu wicepremiera zasadnym jest wystąpienie z wnioskiem o przeliczenie świadczenia. W czasie sprawowania urzędu składki na ubezpieczenie emerytalne odprowadzane były od wyższej kwoty, więc po przeliczeniu emeryt może liczyć na wyższe świadczenie - tłumaczy "Faktowi" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Wspomniane źródło przeprowadziło symulację. Wynika z niej, że dotychczas odprowadzone składki przez Jarosława Kaczyńskiego pozwoliłyby mu na podniesienie emerytury o ok. 400 zł miesięcznie. Aktualnie jego świadczenie wynosi już przeszło 7 tys. zł. brutto.

Zobacz także: Kaczyński podtrzymuje teorię o "zamachu" smoleńskim. Siemoniak komentuje
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić