Jaruzelscy spoczęli w osobnych grobach. Nagrobek żony zaskakuje

143

Po wspólnym życiu najczęściej małżonkowie są chowani w jednym grobie. Jednak Wojciech i Barbara Jaruzelscy są dowodem na to, że nie zawsze tak się dzieje. Grób generała Wojciecha Jaruzelskiego znajduje się na Powązkach Wojskowych, a jego żony Barbary Jaruzelskiej na cmentarzu Stare Powązki.

Jaruzelscy spoczęli w osobnych grobach. Nagrobek żony zaskakuje
Wojciech Jaruzelski spoczął na Powązkach Wojskowych (PAP, Grzegorz Rogiński,, Mateusz Opasiński)

Postaci Wojciecha Jaruzelskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego działania budziły wiele kontrowersji, a na kartach historii zapisał się przede wszystkim jako ten, który wprowadził stan wojenny. Dzisiaj nadal wiele osób surowo ocenia jego poczynania. Wojciech Jaruzelski zmarł w 2014 roku. Przez ostatnie lata życia zmagał się z poważną chorobą i cierpieniem.

Katolicki pogrzeb niewiernego wojskowego

Generał Jaruzelski całe życie utrzymywał, że jest osobą niewierzącą. Jednak do czasu. Kiedy zaczął chorować, znajomi zamówili mszę w jego intencji. Następnie wydarzyło się coś, co duchowni określają "łaską Bożą".

U schyłku swego życia, 13 dni przed ostatnim stadium choroby, przebywający w szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów gen. Jaruzelski w sposób świadomy, wolny, nie ulegając jakimkolwiek naciskom czy sugestiom, poprosił kapłana o spowiedź, odbył ją, uzyskał rozgrzeszenie, wzbudził żal za grzechy - przyznał cytowany przez Super Express ks. płk Robert Mokrzycki, który dodał, że dzięki temu Jaruzelski mógł przyjąć komunię świętą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposoby na "cmentarne hieny". Z nagrobka już nic nie zniknie

Tym samym Wojciech Jaruzelski mógł mieć katolicki pogrzeb. Urnę z jego prochami złożono w kwaterze na Powązkach Wojskowych. Niski, wąski grób z jasnego kamienia zdobi płyta z napisem "Generał Wojciech Jaruzelski 1923-2014 ŻOŁNIERZ". Barbara Jaruzelska zmarła trzy lata później. Nie spoczęła jednak w tym samym grobie, co jej małżonek.

Za życia razem, po śmierci osobno

Barbara Jaruzelska zmarła w 2017 roku. Miała wówczas 86 lat. Została pochowana na Powązkach, ale Starych Powązkach, które od Powązek Wojskowych są oddalone o ok. 2 km. Widząc płytę nagrobkową możemy się poczuć nieco zdezorientowani. To dlatego, że widnieje na niej napis "Halina Barbara Jaruzelska". Żona gen. Wojciecha Jaruzelskiego przez całe życie posługiwała się swoim drugim imieniem.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić