"Jest kropką". Pokazali zdjęcie ku przestrodze

38

Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na portalu X pojawiło się wymowne zdjęcie. Ukazuje ono turystę, który siedzi na barierce na krawędzi przepaści. Przedstawiciele KPN apelują o rozwagę podczas górskich podróży.

"Jest kropką". Pokazali zdjęcie ku przestrodze
Karkonoski Park Narodowy: Odradzamy siadanie na barierkach na punktach widokowych (X, KPN profil oficjalny)

Wypadki w górach w ostatnich tygodniach przydarzają się wyjątkowo często. Praktycznie nie ma dnia, by nie docierały do nas informacje o akcjach ratunkowych GOPR czy TOPR.

Wielokrotnie wypadki w górach są następstwem nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Opłakane w skutkach potrafią być zwykłe poślizgnięcia czy zachwiania równowagi, a olbrzymim zagrożeniem są odłamki skalne, spadające z dużą prędkością.

Czasami jednak człowiek ściąga na siebie zagrożenie wyłącznie na własne życzenie. Przekonuje o tym Karkonoski Park Narodowy, który na swoim koncie w portalu X umieścił zdjęcie prezentujące Śnieżne Kotły.

"Odradzamy siadanie na barierkach"

Uwagę zwraca jednak nie olbrzymi rozmiar kotłów polodowcowych, a zachowanie turystów. Zdjęcie przedstawia bowiem jednego z odwiedzających, który zasiadł na barierce oddzielającej platformę widokową od przepaści. To zachowanie, które niesie ze sobą bardzo duże ryzyko upadku i śmierci.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Karkonoski Park Narodowy stanowczo odradza siadanie na barierkach na punktach widokowych. Takich miejsc w Karkonoszach nie brak, podobnie jak i amatorów mocnych wrażeń:

Upadki ze Śnieżnych Kotłów zdarzają się każdego roku - zauważają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jak czytamy na profilu KPN, zdjęcie zostało wykonane tak, by pokazać skalę przepaści, wobec której człowiek "jest kropką, szczególnie na smartfonie". To pokazuje, że człowiek w obliczu upadku jest praktycznie bez szans na przeżycie, a tak ryzykowne zachowania tylko potęgują zagrożenie upadkiem.

Idealnym podsumowaniem zachowania turysty jest komentarz jednego z obserwatorów:

"Mocny kandydat do Nagrody Darwina."
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić