Kamiński i Wąsik wyszli na wolność. Szykuje się polityczna wojna w Sejmie?

50

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili zakłady karne. Politycy PiS skazani w sprawie tzw. afery gruntowej zostali ułaskawieni przez Andrzeja Dudę. Obaj panowie mogą zjawić się teraz w Sejmie. Partia Jarosława Kaczyńskiego podkreśla, że nie wyobraża sobie, iż byli szefowie CBA nie zostaną wpuszczeni na sale obrad. Z kolei obóz rządzący nie zgadza się z tymi twierdzeniami.

Kamiński i Wąsik wyszli na wolność. Szykuje się polityczna wojna w Sejmie?
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński (PAP, Leszek Szymański, Piotr Polak)

We wtorek, 23 grudnia Andrzej Duda w poinformował o wydaniu postanowienia o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Prezydent zaapelował również do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o ich natychmiastowe zwolnienie z zakładów karnych.

Po godzinie 21, obaj politycy PiS, byli kierownicy CBA, opuścili więzienia, w których byli osadzeni. Mariusz Kamiński wyszedł z zakładu w Radomiu, a Maciej Wąsik w Przytułach Starych koło Ostrołęki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 22.01

Pod zakładami karnymi czekały na nich żony, ale także działacze PiS oraz tłumy zebranych osób z biało-czerwonymi flagami. Wydaje się, że uwolnieni politycy planują teraz pojawić się w Sejmu. - Panie Tusk, panie Hołownia, niedługo się zobaczymy - powiedział pod aresztem w Radomiu Mariusz Kamiński.

Schreiber: cała sytuacja jest kuriozalna

Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się już w czwartek, 25 stycznia. Politycy PiS nie wyobrażają sobie, że na sali obrad zabraknie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że władze Sejmu na czele z marszałkiem Hołownią nie wpuszczają na salę obrad i na głosowania Wąsika i Kamińskiego - powiedział w rozmowie z "Super Express" - Łukasz Schreiber.

Jego zdaniem Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wciąż są posłami. - To nie jest zdanie tylko posłów PiS, ale też i konstytucjonalistów. To jest jasne, oni zostali wcześniej ułaskawieni, więc cała sytuacja jest kuriozalna. Powinni wejść normalnie do Sejmu zasiąść w ławach sejmowych i głosować - mówił poseł PiS.

Gawkowski: Wąsik i Kamiński nie mogą mieć żadnego prawa do głosowania

Odmiennego zdania jest wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Polityk podkreśla, że ułaskawieni posłowie nie mogą wrócić do pracy w Sejmie.

Wąsik i Kamiński nie mogą mieć żadnego prawa do głosowania i bycia na sali. Czerwona kartka, która została wystawiona przez sąd nie pozwala myśleć o tym, że jakikolwiek mandaty byłym już parlamentarzystom się należą! - powiedział gazecie Krzysztof Gawkowski.

Dodał, że "prezydent może ułaskawić przestępców, ale nie może przywrócić im mandatów poselskich".

Źródło: o2.pl, Super Express

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić