Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Kasparow ujawnia plan Putina. Po Ukrainie uderzy na Litwę?

Garri Kasparow to nie tylko wybitny szachista, ale również działach antyputinowskiej opozycji. Jego zdaniem Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, jeśli nie zostanie pokonana. - Najpierw zajmie Ukrainę, a później wystosuje żądania do Litwinów - powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Kasparow ujawnia plan Putina. Po Ukrainie uderzy na Litwę?
Garri Kasparow (Flickr, Carlos Osorio / Collision / Sportsfile)

Kasparow udzielił długiego wywiadu dziennikowi "Rzeczpospolita". Szachowy mistrz świata stwierdził, iż obecnie trwa kolejna wojna światowa, a Rosja domaga się rewanżu za porażkę w trzeciej z nich - zimnej wojnie. Przypomnijmy, że zakończyła się ona upadkiem Związku Radzieckiego i ogłoszeniem niepodległości przez wiele państw wchodzących w jego skład, w tym także Ukrainę.

Zdaniem Kasparowa Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. - Gdyby mógł, to już by wkroczył - tak szachista odpowiedział na pytanie, czy Rosja uderzy na kraje bałtyckie i Polskę. - Gdyby Litwa, Łotwa i Estonia nie były w NATO, rosyjskie czołgi już by tam były. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co robi ISIS w Rosji? "Mocno skupiali się na walce z dżihadyzmem"

Kasparow ujawnia plan Putina

Szachowy mistrz świata uważa, ze Władimir Putin ma określony plan. - Chce zająć Ukrainę i zmobilizować ukraińskich mężczyzn do armii. Wówczas, wzmocniony w ten sposób, chciałby kontynuować wojnę - stwierdził rozmówca "Rzeczpospolitej".

Kasparow określił Putina mianem "fanatyka" i "realisty". Stwierdził, że jego plany są przemyślane. - Po co mu atakować Litwę? Najpierw zajmie Ukrainę, a później wystosuje żądania do Litwinów. Tak jak w 1940 roku - mówił dalej szachowy mistrz.

Putin ma własne cele. Wojnę z Ukrainą traktuje jako wojnę z NATO. Jeżeli ją wygra, to uzna, że wygrał z całym sojuszem. (...) Jeżeli Ukraina padnie, Polska stanie się państwem buforowym. Mówi się, że będzie broniony każdy centymetr terytorium NATO. Zobaczymy - mówił w rozmowie z dziennikiem.

Jak powstrzymać Putina?

Scenariusze, jakie pojawiają się w mediach w kontekście rozwoju sytuacji na froncie są różne. Rosja chce rzekomo odciąć Ukrainę od Morza Czarnego. Gen. Waldemar Skrzypczak w "Historii Realnej" stwierdził nawet, że wedle czarnego scenariusza Rosja może zdobyć terytoria do linii Dniepru. Mówi się również o zawieszeniu broni o rozmowach pokojowych.

Jeżeli Ukraina nie zwycięży, wojna się nie skończy. Nawet zawarcie pokoju nie zakończy wojny. Zakończyć ją może tylko klęska Putina - skwitował krótko Garri Kasparow.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić