aktualizacja 

Kiełbasa zniknie ze sklepów? To już pewne

358

Ze względu na nowe zasady handlu chłodzoną żywnością wprowadzone przez Unię Europejską problem ten odbije się również na wychodzącej ze związku Wielkiej Brytanii.

Kiełbasa zniknie ze sklepów? To już pewne
(Getty Images)

Unia Europejska zaostrzyła zasady handlu mięsem. Przepisy UE stanowią, że niegotowane gotowe produkty mięsne, takie jak kiełbasy i hamburgery nie mogą być importowane, chyba, że temperatura mrożenia jest niższa niż -18 stopni.

Problem ten znacząco dotknie również wychodzącą ze związku Wielką Brytanię. Warunki brexitu zakładają respektowanie niektórych praw. Oznacza to, że Wielka Brytania nie będzie mogła eksportować swoich wyrobów.

To może dotkliwie dotknąć brytyjską gospodarkę. Jak podaje The Times, w 2018 roku w Wielkiej Brytanii eksportowano 335 000 ton wołowiny, wieprzowiny, baraniny i drobiu o wartości 1,3 mld euro.

Z brytyjskich półek znikną też cieszące się tam popularnością niemieckie kiełbasy. To samo dotyczy mięsnych wyrobów pochodzących z Irlandii. Anglia podjęła już dialog w tej sprawie z władzami UE. Niewiele jednak wskazuje na to, by zmieniono zdanie w tej sprawie.

Nie wygląda na to, żeby UE zmieniła ich zdanie. Jeśli UE ma zakaz importu schłodzonej kiełbasy, mięsa mielonego, to będzie to również stanowisko Wielkiej Brytanii od 1 stycznia - ze względu na sposób, w jaki przeszliśmy przez prawo UE - powiedział w rozmowie z BBC David Henig, dyrektor Europejskiego Centrum Międzynarodowej Ekonomii Politycznej.

Brytyjski rząd zna problem od miesięcy. Według doniesień Independent próbowano wywrzeć presję na UE sugerując, że ten zakaz odbije się również na innych państwach związku. Mimo wszystko rada pozostaje nieugięta. Henig w rozmowie z BBC przyznał, że Brytania skupi się teraz na promowaniu w kraju własnych wyrobów mięsnych.

Zobacz także: Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić