Kolejny problem dla Putina. Limity na stacjach w Rosji

W kilku regionach Rosji wprowadzono limity sprzedaży benzyny i oleju napędowego dla kierowców. Ograniczenia objęły m.in. Syberię oraz obwód saratowski - informuje Meduza.

.Kolejny problem dla Putina. Limity na stacjach w Rosji
Źródło zdjęć: © Getty Images, fot. Adobe Stock
Jakub Artych

Najważniejsze informacje

  • W obwodzie omskim zakazano sprzedaży paliwa do kanistrów i ustawiono limit 40 litrów benzyny na jedno auto.
  • W obwodzie saratowskim do 30 czerwca obowiązuje limit 30 litrów benzyny na samochód.
  • W Irkucku i w Nowosybirsku władze zapowiedziały ograniczenia, wskazując na ryzyko wzrostu popytu po decyzjach sąsiednich regionów.

Ograniczenia pojawiły się jednocześnie w kilku częściach kraju, od Syberii po europejską część Rosji. Władze regionalne tłumaczą je chęcią uspokojenia sytuacji na stacjach i uniknięcia dodatkowego popytu, który mógłby napędzać kolejki i zakupy "na zapas".

Władze obwodu omskiego wprowadziły ograniczenia w sprzedaży paliwa. Jak poinformował gubernator, od 22 czerwca kierowcy nie mogą już kupować benzyny do kanistrów, a jednorazowo mogą zatankować maksymalnie 40 litrów benzyny.

Ograniczenia objęły także olej napędowy – na zwykłych stacjach można kupić do 80 litrów diesla, a przy trasach do 200 litrów.

Upały terroryzują Francję. Mieszkańcy wskakują do fontann

Podobne działania podjęto w obwodzie irkuckim. Władze regionu zapowiedziały, że będą ręcznie ustalać ilość dostępnego paliwa dla każdego odbiorcy. Oznacza to, że benzyna i diesel w Rosji będą rozdzielane indywidualnie, w zależności od potrzeb i dostępnych zapasów.

Nowosybirsk reaguje na decyzje sąsiadów

Kolejny rosyjski region może wprowadzić ograniczenia w sprzedaży paliw. Gubernator obwodu nowosybirskiego Andriej Trawnikow przyznał we wtorek 23 czerwca, że podobne rozwiązania mogą okazać się konieczne także u niego, ponieważ limity na benzynę i olej napędowy obowiązują już w sąsiednich regionach.

Szef regionu polecił lokalnemu ministerstwu przemysłu i handlu pilnie rozpocząć rozmowy z właścicielami sieci stacji paliw. Celem jest wypracowanie wspólnych zasad sprzedaży paliwa i zapobieżenie problemom z dostępnością benzyny oraz diesla.

Ograniczenia dla kierowców wprowadzono także w obwodzie saratowskim. Gubernator Roman Busargin poinformował, że do 30 czerwca na stacjach paliw obowiązuje limit 30 litrów benzyny na jedno auto. Jak wyjaśnił, jest to tymczasowe rozwiązanie, które ma ograniczyć wzrost popytu i zapobiec możliwym spekulacjom na rynku paliw w Rosji.

Wybrane dla Ciebie