Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Kolejny zamach w Afganistanie. "Najkrwawszy w tym roku"

7

Co najmniej 21 osób zginęło w wyniku ataku samobójcy przed bankiem w Kandaharze na południu Afganistanu – informuje BBC. Do tej pory to największy zamach w tym roku w kraju rządzonym od 3 lat przez talibów.

Kolejny zamach w Afganistanie. "Najkrwawszy w tym roku"
Zamachowiec samobójca zdetonował ładunki przy kolejce do banku w Afganistanie. Jak podaje BBC, zginęło co najmniej 21 osób. (PAP, PAP/EPA/QUDRATULLAH RAZWAN)

Dziś w Kandaharze, mieście, które jest siedzibą władzy talibów oraz ich najwyższego dowódcy, doszło do największego zamachu w tym roku. Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek około 8. rano czasu lokalnego w banku zlokalizowanym w centrum miasta. Do wybuchu doszło w oddziale, w którym pracownicy rządu afgańskiego ustawiali się w kolejce po pensje.

Ofiar jest znacznie więcej, niż początkowo sądzono. Rząd talibów oszacował liczbę ofiar śmiertelnych na trzy osoby i 12 rannych, jednak jak dowiedzieli się reporterzy BBC po rozmowie z anonimowym lekarzem miejscowego szpitala, dowiedział się, że ofiar jest znacznie więcej, bo 21. zmarłych i około 50 rannych przewieziono do największego w regionie szpitala Mirwais.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kule ognia w Kijowie. Kindżały uderzyły w stolicę

Na chwilę obecną żadna grupa nie przyznała się do ataku, choć najprawdopodobniej zamachowiec był powiązany z lokalną grupą Państwa Islamskiego z prowincji Chorasan - jak podaje BBC, to główny rywal obecnej władzy w Afganistanie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Prowincja Chorasan Państwa Islamskiego powstała w 2014, a od 2021 zyskuje coraz większe wpływy w Afganistanie i Pakistanie w związku z wycofaniem sił amerykańskich z regionu. W kraju rządzonym przez talibów każdego roku dochodzi do dziesiątek zamachów bombowych i ataków samobójczych.

We wtorek niemiecka policja aresztowała dwóch podejrzanych o przynależność do ISIS mężczyzn. Obywatele Afganistanu, których nazwiska władze podały jako Ibrahim MG i Ramin N. planowali atak na szwedzki parlament.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić