Pokazał mema, myślał, że to prawda. Kompromitacja posła PiS

1481

W czwartek podczas pierwszego czytania projektu Kai Godek "Stop LGBT" głos zabrał m.in. Piotr Kaleta. Żeby usprawiedliwić ten projekt, poseł PiS pokazywał z mównicy zdjęcia z parad równości. Problem w tym, że polityk się nie zorientował, że prezentowana przez niego fotografia to fotomontaż i mem z popularnego portalu.

Pokazał mema, myślał, że to prawda. Kompromitacja posła PiS
Wpadka posła Kalety

W czwartek, 28 października, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy "Stop LGBT". Głównym celem projektu, którego inicjatorem jest Kaja Godek i jej fundacja Życie i Rodzina, jest m.in. wprowadzenie zakazu organizowania marszów równości.

"Najbardziej obrzydliwe wystąpienie w Sejmie"

W czasie obrad padło wiele skandalicznych słów. Krzysztof Kasprzak porównywał społeczność LGBT do bojówek NSDAP. Podczas jego wystąpienia kilkoro członków klubu Lewicy odwróciło się do mównicy plecami. - Wysłuchałem najbardziej obrzydliwego wystąpienia w Sejmie przez ostatnie dwa lata, jak w nim siedzę - tak wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty podsumował przemowę przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krzysztofa Kasprzaka.

Kompromitacja posła PiS. Pokazał przerobione zdjęcie

Poseł PiS Piotr Kaleta z kolei pokazywał z sejmowej mównicy zdjęcia rzekomo pochodzące z parad równości. Według niego to, co dzieje się na zgromadzeniach osób LGBT jest "nienormalne". - Ja sobie nie życzę i wydaje mi się, że nie życzy sobie tego większość naszych obywateli, by takie rzeczy się działy i takie rzeczy oglądały nasze dzieci - mówił.

Po co oni wychodzą z tej szafy? Żeby takie rzeczy pokazywać? Chcemy normalności, chcemy, żeby w naszym kraju działy się rzeczy porządne. Mówicie, że to średniowiecze? Ja chcę być w średniowieczu, bo to normalny czas naszej polskości - powiedział Kaleta.

Poseł PiS najwyraźniej nie wiedział, co pokazuje. Zdjęcie, którym epatował z sejmowej mównicy, tak naprawdę zostało przerobione i funkcjonuje jako mem, znany m.in. z portalu Demotywatory. W oryginale na fotografii, która została w Lansing w amerykańskim stanie Michigan, widać uzbrojonych mężczyzn protestujących przeciwko lockdownowi. Na grafice, którą zaprezentował w Sejmie Piotr Kaleta, trzymaną przez demonstrantów broń podmieniono na gadżety erotyczne i tęczową flagę.

Oryginalne zdjęcie zostało wykonane w kwietniu 2020 roku przez Jeffa Kowalsky'ego, fotografa współpracującego z agencją Getty Images. Mężczyźni widoczni na zdjęciu obnosili się ze swoją bronią po stanowym kapitolu w Lansing, siejąc przerażenie w społeczeństwie. Ten i inne podobne incydenty doprowadziły do wprowadzenia przez władze stanu zakazu jawnego noszenia broni na terenie gmachu.

"Ten kraj to mem"

Kompromitująca wpadka posła PiS rozbawiła, a jednocześnie zasmuciła internautów, których przeraża brak kompetencji i wiedzy wśród polskich polityków. Pod postem ze zdjęciem Kalety trzymającym w dłoniach mema posypały się sarkastyczne komentarze.

Ten kraj to mem, który wymknął się spod kontroli - napisał internauta.
Kto mieszka w Polsce, ten się w cyrku nie śmieje - skomentowała inna osoba.
Jako Polak nie sądziłem, że jest coś takiego jak śmiertelna dawka cebuli... - dodał kolejny użytkownik Facebooka.
Zobacz także: Kontrowersyjny projekt. Polityk PiS: warto nad nim popracować
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić