Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Komunia Święta na rękę to profanacja? Biskupi wydali oświadczenie

155

1 października świeckie środowiska katolickie rozpoczęły akcję "STOP Komunii Świętej na rękę!", tym samym sugerując, że osoby w ten właśnie sposób przyjmujące Komunię nie mają szacunku do Najświętszego Sakramentu. W sprawie zabrała głos Konferencja Episkopatu Polski.

Komunia Święta na rękę to profanacja? Biskupi wydali oświadczenie
Komunia na rękę to profanacja? (Pixabay)

Komunia Święta na rękę to profanacja?

W czwartek 1 października Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną pod hasłem "STOP Komunii Świętej na rękę!" Jak czytamy na stronie cialochrystusa.com, jest ona "wyrazem troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej".

Nasz głos wypływa z głębokiego zaniepokojenia eksperymentem, który pod pretekstem "ochrony zdrowia" prowadzi do podawania Wiernym Kościoła katolickiego Komunii Świętej na rękę - przekonują świeccy skupieni w Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.

Komunia Święta na rękę. Głos zabrała Konferencja Episkopatu Polski (KEP)

W związku z pojawieniem się głosów krytycznych wobec Komunii Świętej przyjmowanej na rękę Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne oświadczenie. Jak podkreślają biskupi, chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust, to jednak są też inne zatwierdzone przez Kościół formy. I te w żaden sposób nie są "same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne". Sugerowanie, że osoby przyjmujące Komunię na rękę nie mają szacunku wobec Najświętszego Sakramentu, jest co najmniej krzywdzące i niesprawiedliwe.

Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii - czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić