Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Kontrowersje w Wadowicach. Kuria ma wątpliwości co do Andrzeja Mleczki

187
Podziel się:

Władze Wadowic wpadły na oryginalny pomysł na upiększenie "szlaku papieskiego". Trasę mają uświetnić satyryczne ilustracje rysownika Andrzeja Mleczki. Inicjatywa miasta niektórym wydała się kontrowersyjna. Mleczko w swojej twórczości nierzadko ukazuje chrześcijaństwo w sposób prześmiewczy, co budzi wątpliwości szczególnie krakowskiej kurii.

Kontrowersje w Wadowicach. Kuria ma wątpliwości co do Andrzeja Mleczki
Andrzej Mleczko ma wykonać rysunki na "szlak papieski" (AKPA, Wikimedia Commons)

Wadowice od lat przyciągają tysiące turystów pragnących lepiej poznać życiorys papieża Polaka. W 2005 roku powstała tam specjalna trasa, nazwana Wadowickim Szlakiem Karola Wojtyły, która pozwala pielgrzymom podążyć śladami dzieciństwa i młodości przyszłego papieża Jana Pawła II. Szlak obejmuje miejsca ściśle związane z życiem Wojtyły, w tym jego dom rodzinny, szkołę, do której uczęszczał, czy dawną cukiernię, w której młody Karol jadał swoje ulubione kremówki.

Mleczko upiększy "szlak papieski"

Teraz władze miasta postanowiły jeszcze bardziej uatrakcyjnić trasę, dodając do niej tzw. ścieżkę pielgrzyma. Droga ma prowadzić od dworca kolejowego do muzeum domu rodzinnego św. Jana Pawła II. Jednym z jej elementów mają być ławki wzbogacone o specjalne rysunki, wykonane w trwałym materiale.

Pomysł wydaje się interesujący, lecz kontrowersję wzbudził wybór artysty, który miałby owe rysunki wykonać. Miasto wybrało do tej roli znanego krakowskiego rysownika Andrzeja Mleczkę, z którym podpisano już umowę. Chodzi o stworzenie sześciu prac traktujących o Wadowicach. Kontrakt wyceniono na 50 tys. zł.

Idea nie wszystkim przypadła go gustu. Mleczko słynie bowiem z oryginalnego poczucia humoru i w swoich pracach niejednokrotnie w niezbyt przychylny sposób wyrażał się o Kościele, duchownych czy samych wiernych. Niektórzy wskazują, że charakterystyka jego twórczości nie pasuje do zadania, które otrzymał od miasta.

Widziałam rysunki, w których wyśmiewał katolików, księży. Nie wiem, czy to wypada, żeby swoje prace umieszczał na szlaku świętego Jana Pawła II - powiedziała 67-letnia Wadowiczanka w rozmowie z Gazetą Krakowską.

Niezadowolona z doboru artysty jest także Archidiecezja Krakowska. Rzecznik kurii ks. Łukasz Michalczewski w rozmowie z "Gazetą Krakowską" poinformował, że gmina nie konsultowała się w tej sprawie z duchownymi. Kapłan zasugerował, że lepszym rozwiązaniem byłby konkurs na wykonawcę projektu, który pozwoliłby na wybranie najodpowiedniejszej osoby do tego zadania.

W Małopolsce jest bardzo wielu artystów oddanych sprawie promowania nauczania św. Jana Pawła II Wielkiego. Pan Mleczko znany jest raczej z wyśmiewania tych wartości oraz podważania ich znaczenia przez promowanie atychrześcijańkich postaw, co budzi wątpliwości, czy to właśnie on powinien te ilustracje wykonać - powiedział ks. Michalczewski.

Urzędnicy jednak zapewniają, że choć Andrzej Mleczko ma zapewnioną pełną swobodę podczas wykonywania prac, gotowe rysunki będą musiały zostać zaakceptowane przez zleceniodawcę, więc wierni nie mają powodów do obaw.

Zobacz także: Franciszek nie jedzie do Ukrainy. "Papież nie do końca rozumie tę wojnę"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(187)
Marek
2 miesiące temu
Prace Pana Mleczki to fenomenalny pomysł na promocję Miasta i "szlaku papieskiego". Resztę przemilczę, żeby nie obrazić uczuć religijnych m.in. 67-letniej pani, która chyba nie zauważyła, że mamy XXI. wiek.
Solo
2 miesiące temu
Niech wezmą Bąkiewicz.
Rowernik
2 miesiące temu
Poniżej ktoś łże, że Kk jest utrzymywany z podatków. Odwrotnie, panstwo korzysta z prac Koscioła i tego, o co dba: ze zbiorek Caritas (500-600 mln zł, a sa inne dzieła pomocy), z zabytkow wielkiej klasy jak kosc.mariacki w Krakowie, katedry w Polsce, liczne swiatynie-perły, do ktorych wstęp jest darmowy. Dalej: We Włoszech księza maja pensję, polscy księża nie, to w jaki sposób ich utrzymuje panstwo? Zbieralismy w Świnoujściu na nasz kosciól na ul.Siemiradzkiego, zbudowaliśmy go w 1998, państwo grosza nie dało. Kilka lat temu ze zbiórki kupiliśmy w Holandii tam swietne organy, panstwo nie dalo grosza. Siostry dominikanki były w naszej parafii, zbierały na...dom dla 50 wychowanków z zespołem Downa, bo straż pożarna orzekła iż dotychczasowy nie spełnia wymogów p-poż., państwo nie daje nowego. Polska jest panstwem szczególnie mocno oddzielonym ekonomicznie od Koscioła, co jest pozostałością okresu walki z Kk państwa PRL, w ktorym obrabowało to panstwo Kk z szkół (nawet organistowskich), szpitali, ktore Kk prowadził, drukarni, terenòw rolnych pomagajacych sie utrzymać księżom żyjacym na dodatek w celibacie, co redukuje koszty ich utrzymania. Mimo to psy komunistyczne i ateistyczne "cierpią" z powodu istnienia Kk i szczekają.
Jtp
2 miesiące temu
Nie zapominajcie że Wadowice są normalnym miastem i to dla miasta zaszczyt że artysta klasy Mleczko może ozdobić toiasto. A czy jpII był wielki to się okaże za parę lat.
Nie ma nudy
2 miesiące temu
Od kiedy Jan Paweł II Wielki?
Marcin
2 miesiące temu
Rząd PiS utrzymuje cały Kościół katolicki z naszego pisopodatku, bo im większa inflacja która obecnie jest już ponad 100% tym rząd dostaje większą daninę w postaci podatku VAT i akcyzy a te nasze podatki roztrwania na utrzymanie właśnie kleru i Watykanu, bo to kler namawia osoby starsze na to żeby głosowały na PiS strasząc je lewicą, co jest nieprawdą że lewica zabierze emerytom dodatkowe emerytury. Prawdą jest to, że faceci w koloratkach boją się o swoje tyłki. że będą musieli iść do uczciwej pracy, do pracy takiej w jakiej pracują Polacy.
jp2
2 miesiące temu
Kara boska za grzechy kleru.
prrr
2 miesiące temu
Mleczko najlepszy okres w swoim życiu miał za komuny
Seniorka- kat...
2 miesiące temu
Mleczko kontrowersyjny dla mnie też.
pola
2 miesiące temu
szkoda pieniędzy na,, świętego '' bo niedługo będą niszczone i rozbierane jego pomniki itp. obiekty. Czarna mafia już kończy swoją świetność
KAROLINA
2 miesiące temu
Powiem tak nie biorę udziału gdzie jest kler bo to jest wielka mafia przestępcza
Jan Paweł II
2 miesiące temu
To we Wadowicach narodziła się we mnie ta miłość do dzieci. Od tamtej pory, od lat młodzieńczych narodził się w mej głowie plan stworzenia czegoś wielkiego. I udało mi się byłem szefem wszystkich szefów w moim gangu dzieciokutaczy. Ile dzieci żeśmy obdarowali miłością. Przez polerowanie berła do jedności z Bogiem.
Krakus
2 miesiące temu
Jan Paweł II wielki???? Buhaja. Tego gościa wyobraźnia poniosła....
Jaki bóg? Kto...
2 miesiące temu
A co na to wdowa po tym panu z Wadowic powie?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić