Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Korea Północna. Nietypowy transport z Rosji

16

W ostatnich miesiącach Korea Północna zaczęła masowo sprowadzać produkty z Rosji. Tylko w kwietniu do kraju Kim Dzong Una przybył transport z zapasami wartymi miliony dolarów. Pojawiły się pierwsze przypuszczenia, z czego wynika ten wzmożony ruch.

Korea Północna. Nietypowy transport z Rosji
Kim Dzong Un importuje z Rosji ogromne ilości mąki pszennej (Getty Images, Pool)

Korea Północna importuje z Rosji wielkie ilości mąki pszennej. Według danych agencji International Trade Center wartość mąki, którą sprowadzono do Korei tylko w kwietniu, wynosi 7,4 miliona dolarów (ponad 29 mln złotych). To 90 proc. kwoty, jaką Kim Dzong Un zapłacił za ten produkt z Rosji w ciągu ostatnich pięciu lat.

Dlaczego Korea Północna sprowadza z Rosji mąkę?

Dziennikarze "Chosun" przypuszczają, że rekordowe ilości mąki pszennej były sprowadzane do Korei Północnej ze względu na urodziny Kim Ir Sena. Uroczyste obchody założyciela państwa przypadały 15 kwietnia.

Podobna sytuacja w kwietniu miała miejsce w Korei Południowej rok wcześniej. Wówczas Kim Dzong Un sprowadził do kraju z Rosji mąkę pszenną o wartości 2,54 mln dolarów (ponad 10 mln złotych). Kwota stanowiła aż 67 proc. sumy wydanej na ten produkt przez cały 2019 rok.

Jak podaje "Chosun", prawdopodobnie Korea Północna sprowadza mąkę pszenną z Rosji ze względu na problemy w prowadzeniu handlu z Chinami. Zaistniały one z powodu pandemii COVID-19 – przed pojawieniem się koronawirusa właśnie stamtąd Północ sprowadzała większość zboża.

Zobacz także: Zobacz też: Korea Północna znowu grozi. Zapowiada zemstę na swoim sąsiedzie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić