Jacek Dyrdak| 

Koronawirus. Austria ogłasza sukces. Otworzą część sklepów

132

Austria planuje 14 kwietnia otworzyć część sklepów zamkniętych z powodu pandemii koronawirusa. Plany zapowiedział w poniedziałek rząd.

Koronawirus. Austria planuje otworzyć część sklepów 14 kwietnia.
Koronawirus. Austria planuje otworzyć część sklepów 14 kwietnia. (East News, HELMUT FOHRINGER/AFP)

Austria jest zamknięta od trzech tygodni. Ze względu na pandemię zamknięte zostały szkoły, bary, restauracje, teatry, sklepy i wiele innych miejsc, w których gromadzą się ludzie. Otwarte pozostały jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby.

Zamknięcie przyniosło skutek - zapewnił w poniedziałek rząd. Liczba oficjalnych przypadków koronawirusa spadła do mniej niż 10 każdego dnia, dzięki czemu ustabilizowała się liczba pacjentów przebywających w szpitalach.

Część sklepów ma zostać otwarta w przyszłym tygodniu. Poinformował o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz. Stwierdził, że będzie to możliwe dzięki temu, że Austria zareagowała na pandemię szybciej niż wiele innych państw.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki: "Szczyt zachorowań na przełomie maja i czerwca"

Otwarcie planowane jest na wtorek 14 kwietnia. Tego dnia otwarte mają zostać sklepy z artykułami, które nie są niezbędne do życia. Poluzowanie restrykcji obejmie sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 metrów kwadratowych, a także markety budowlane.

Wszystkie pozostałe sklepy mają zostać otwarte 1 maja. Restauracje i hotele Austria zamierza otworzyć najwcześniej w czerwcu. Szkoły pozostaną zamknięte przynajmniej do połowy maja – informuje gazeta "Die Presse".

W sklepach i w środkach transportu publicznego mieszkańcy będą mieli obowiązek noszenia masek. Kanclerz Sebastian Kurz podkreślił, że rząd zachowa ostrożność i jeśli odnotowany zostanie wzrost zachorowań, zapowiedzi z poniedziałku mogą zostać zamrożone i zrealizowane w późniejszym terminie.

Koronawirus. Austria ma ponad 12 tys. przypadków

Do tej pory w Austrii stwierdzono 12008 przypadków zakażenia koronawirusem. Przebadano ponad 108 tys. osób. Zmarły 204 osoby, a 3463 wyzdrowiały.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić