Koronawirus. Ludzie przypadkowo się zatruwają podczas sprzątania

9

Health Canada odnotowało aż 58-procentowy wzrost zagrożenia zatruciem chemikaliami podczas epidemii. Wynika to z nadmiernego używania środków czyszczących i dezynfekujących.

Koronawirus. Ludzie przypadkowo się zatruwają podczas sprzątania
(Pixabay)

Według ostatnich badań dziesiątki Kanadyjczyków zatruwa się chemikaliami we własnym domu. Przez cały luty i marzec zgłaszano aż 58 proc. zatruć więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku.

Pośrednio jest to wina epidemii koronawirusa. Ludzie częściej korzystają ze środków dezynfekujących i czyszczących. Nie wychodzą z domów, a także ich nie wietrzą przez co dłużej wdychają szkodliwe opary.

Najczęściej na pogotowie zgłaszają się ludzie z podrażnieniami skóry i trudnościami w oddychaniu. Rzadziej, ale wciąż bardzo często, przyjmowane są dzieci, które przypadkiem napiły się np. żelu antybakteryjnego.

Zobacz także: Przesadzili z czystością. Zatruli się środkami do dezynfekcji

Konsultant ds. Zdrowia Jim Chan powiedział CBC News, że ludzie mogą umrzeć od środków czyszczących. Niektóre z nich są bardzo silne, a długie wdychanie ich oparów przynosi fatalne skutki. Lekarz zaleca żeby zawsze wietrzyć dom po dokładnym sprzątaniu i nie przebywać długo w świeżo wysprzątanym pomieszczeniu. Przede wszystkim radzi aby nie przesadzać z czyszczeniem z powodu koronawirusa. Zaznacza też, że wiele osób niepotrzebnie wszystko odkaża np. po przyjściu ze sklepu lub pracy ponieważ nie przynosi to większych efektów, a może tylko zaszkodzić zdrowiu.

Ostrzeżenia o zatruciach pojawiły się także po kontrowersyjnych słowach Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych zalecił picie środków czyszczących aby wyleczyć COVID-19. Później wycofał się z tego, twierdząc, że jego porada była sarkastyczna. Pomimo to kilkanaście osób zmarło po wypiciu chemikaliów, a producenci środków czyszczących przypomnieli, że nie wolno ich spożywać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić