Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. Ocieplacze na szyję mogą chronić przed zarażeniem. Nowe badanie

10

Jeszcze do niedawna naukowcy uważali, że ocieplacze na szyję nie stanowią skutecznej ochrony przed koronawirusem. Wręcz przeciwnie – miały przyczyniać się do łatwiejszego zarażania się. Jednak najnowsze wyniki badań wykazują, że dotychczasowe założenia mogły być błędne

Koronawirus. Ocieplacze na szyję mogą chronić przed zarażeniem. Nowe badanie
Czy ocieplacz na szyję może chronić przed koronawirusem równie skutecznie jak maseczka? (Getty Images, Gina Ferazzi , Contributor)

Wyniki badań przedstawili naukowcy z Instytutu Politechnicznego i Uniwersytetu Stanowego Wirginii. Jak wynika z ich ustaleń, ocieplacze na szyję są w stanie zatrzymać aż 100 procent dużych i 50 proc. małych cząsteczek, które pojawiają się w trakcie kichania lub kaszlu drugiej osoby.

Ocieplacze na szyję chronią przed koronawirusem?

Eksperci z Instytutu Politechnicznego zbadali zarówno skuteczność ocieplaczy, jak i maseczek ochronnych. W tym celu wykorzystywali ludzkie modele anatomiczne. Jak podaje "New York Post", w obu przypadkach wnioski naukowców były zbliżone.

Ochraniacze na szyję zapewniają podobną wydajność jak inne maski materiałowe, które testowaliśmy na manekinach – cytuje jednego z uczestników badań "New York Post".

Przed ekspertami z Instytutu Politechnicznego badania nad skutecznością ocieplaczy prowadzili naukowcy z Uniwersytet Duke'a w Karolinie Północnej. Jednak z ich ustaleń, opublikowanych w czasopiśmie "Science Advance", wynika, że ocieplacze mogą przyczynić się do zarażenia się koronawirusem. Jak wykazywali, u osób, które je noszą, cząsteczki mają łatwiejszy dostęp do nosa i ust.

Zobacz także: Zobacz też: Żółte strefy w całej Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić