Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Koronawirus. Ocieplacze na szyję mogą chronić przed zarażeniem. Nowe badanie

9
Podziel się:

Jeszcze do niedawna naukowcy uważali, że ocieplacze na szyję nie stanowią skutecznej ochrony przed koronawirusem. Wręcz przeciwnie – miały przyczyniać się do łatwiejszego zarażania się. Jednak najnowsze wyniki badań wykazują, że dotychczasowe założenia mogły być błędne

Koronawirus. Ocieplacze na szyję mogą chronić przed zarażeniem. Nowe badanie
Czy ocieplacz na szyję może chronić przed koronawirusem równie skutecznie jak maseczka? (Getty Images, Gina Ferazzi , Contributor)

Wyniki badań przedstawili naukowcy z Instytutu Politechnicznego i Uniwersytetu Stanowego Wirginii. Jak wynika z ich ustaleń, ocieplacze na szyję są w stanie zatrzymać aż 100 procent dużych i 50 proc. małych cząsteczek, które pojawiają się w trakcie kichania lub kaszlu drugiej osoby.

Ocieplacze na szyję chronią przed koronawirusem?

Eksperci z Instytutu Politechnicznego zbadali zarówno skuteczność ocieplaczy, jak i maseczek ochronnych. W tym celu wykorzystywali ludzkie modele anatomiczne. Jak podaje "New York Post", w obu przypadkach wnioski naukowców były zbliżone.

Ochraniacze na szyję zapewniają podobną wydajność jak inne maski materiałowe, które testowaliśmy na manekinach – cytuje jednego z uczestników badań "New York Post".

Przed ekspertami z Instytutu Politechnicznego badania nad skutecznością ocieplaczy prowadzili naukowcy z Uniwersytet Duke'a w Karolinie Północnej. Jednak z ich ustaleń, opublikowanych w czasopiśmie "Science Advance", wynika, że ocieplacze mogą przyczynić się do zarażenia się koronawirusem. Jak wykazywali, u osób, które je noszą, cząsteczki mają łatwiejszy dostęp do nosa i ust.

Zobacz także: Zobacz też: Żółte strefy w całej Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
GOSC
2 lata temu
wszystko mozna nosic zamiast!!! bedzie rownienieskuteczne ale sens ten sam kaganiec na mordzie i poddanie to jedyny sens noszenia
3Muser
2 lata temu
to zależy z jakiego materiału zrobiony jest ocieplacz, jeżeli będzie to materiał o parametrach jak materiał na maski, filtry klasy ffp3 to się zgodzę, że zatrzyma cząstki wirusa
FFP3
2 lata temu
Ludzie ogarnijcie się, żadna szmatka, szalik, pampers, podpaska i skarpeta na buzi nie chroni przed wirusem. Przed wirusem drogi oddechowe chronią certyfikowane maski klasy FFP3. Inne to tylko filtry od pyłu.
troglodyta
2 lata temu
najlepszą "ochroną " jest wyłączyć telefon tv , radio i internet
Hala
2 lata temu
Taa, za chwilę stwierdza, że przed koronawirusem pampers chroni, już kuźwa nie wiedzą czym ten naród otumanić. Nie dziwota że zachowują się jak się zachowuja:((
Heheh
2 lata temu
Co jeszcze 🚃🚨
MWM
2 lata temu
A ja kupiłem antywirusa i sprawdzę czy zadziała.
Babcia
2 lata temu
Mnie przed wirusem ochronily grube wełniane skarpety😳😳😳😳😳😳
Pompa🏪
2 lata temu
Kalesony też chronią przed wirusem😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂🙃🙃🙃🙃🙃🙃
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić