Jan Manicki
Jan Manicki| 

Pisał o wirusie z Wuhan 40 lat temu. Teraz zabrał głos

89

Amerykański pisarz Dean Koontz 40 lat pisał o wirusie z Wuhan w jednej ze swoich powieści. Książka "Oczy ciemności" zyskała w ostatnim czasie status bestsellera. Zwolennicy teorii spiskowych natychmiast podnieśli larum. Autor postanowił zabrać głos w tej sprawie.

Pisał o wirusie z Wuhan 40 lat temu. Teraz zabrał głos
(Getty Images, Rick Loomis)

Spektakularne powroty książek na listę sprzedażową nie są wcale rzadką sytuacją. Konkurencja na rynku wydawniczym jest ogromna, a niektóre hity zostają zapomniane nawet po jednym sezonie. Wiele lat później zbieg okoliczności może sprawić, że pozycja nagle wróci do łask.

Tak właśnie było z książką "Oczy ciemności" Deana Koontza. Autor opisuje w niej wirusa wytworzonego w chińskim laboratorium. Fikcyjny patogen z Wuhan ma stanowić potężną broń biologiczną.

Pisarz przewidział koronawirusa? "To trochę frustrujące"

Zwolennicy teorii spiskowych natychmiast zwrócili uwagę na powieść Koontza. Internetowe plotki zaczęły żyć własnym życiem. W wywiadzie dla Associated Press pisarz został zapytany o wątek wirusa z Wuhan z jego książki, a także o krążące teorie spiskowe.

To jedna z tych rzeczy w internecie, które nie dają ci spokoju. Czterdzieści lat temu napisałem książkę, w której wspomniałem o wirusie pochodzącym z chińskiego laboratorium w Wuhan. Wcale jednak nie przewidziałem pandemii, to była zupełnie inna historia. Na początku nie chciałem na to wszystko reagować, sądząc, że trend ucichnie. Tak się jednak nie stało. Media społecznościowe mają swoje plusy i minusy – podsumował Koontz.

"Oczy ciemności". Książka wspomina o wirusie z Chin

Książka "Oczy ciemności" nie opowiada wcale o pandemii. Wirus Wuhan 400 zostaje wspomniany po raz pierwszy na ostatnich kilkudziesięciu kartkach powieści. Książka opisuje za to tajemniczą śmierć młodego chłopca o imieniu Danny oraz próbę poradzenia sobie jego matki z żałobą

Główną bohaterką powieści jest Tina Evans, była tancerka stojąca u progu sławy. Jeżeli wystawiona przez nią w Las Vegas produkcja odniesie sukces, to kobieta zostanie milionerką. Zaczynają nawiedzać ją koszmary sugerujące, że jej syn Danny wciąż żyje. Evans postanawia więc sprawdzić, czy może być to prawda i wplątuje się w wielką intrygę.

Pisał o wirusie z Wuhan. Ma na koncie 78 powieści

75-letni Dean Koontz opublikował właśnie nową książkę pod tytułem "Elsewhere". Pisarz ma już na swoim koncie 78 pozycji. Zapowiedział, że niedługo do druku trafi kolejna, 79. książka jego autorstwa.

Obejrzyj także: Był w Wuhan przed wybuchem epidemii! Opowiedział o swoich przeżyciach

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić