Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Kichanie jest objawem COVID-19? Eksperci wyjaśniają

49

Pandemia koronawirusa w Polsce zbiegła się w czasie z sezonem grypy i alergii. Istnieje niebezpieczeństwo, że chorzy na COVID-19 mogą mylnie uznać swój stan zdrowia za zwykłe przeziębienie lub reakcję na alergen. Czy rzeczywiście kichanie powinno nas zaniepokoić?

Koronawirus. Kichanie jest objawem COVID-19? Eksperci wyjaśniają
(Getty Images, Beata Zawrzel/NurPhoto)

Wiosna i lato to najtrudniejszy okres dla osób, które cierpią na sezonowe alergie. Kaszel, wysypka i właśnie kichanie to typowe reakcje na kontakt m.in. z pyłkami traw. Czy w związku z pandemią koronawirusa powinniśmy podchodzić do nich z podejrzliwością?

Koronawirus: kichanie jest objawem COVID-19?

Zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia wzmożone kichanie jest jednym z objawów koronawirusa. Jednak zaobserwowano je u około 5 proc. zarażonych, więc widok kichającej osoby nie powinien wzbudzać w postronnych poczucia zagrożenia.

Katar rzadko jest objawem tej choroby. Jeżeli ktoś w waszym towarzystwie zacznie kichać, nie powinno to budzić obaw – twierdzi w rozmowie z "New York Post" dr Marta Feldmesser z Lenox Hill Hospital.

Koronawirus: jakie są objawy?

Objawy koronawirusa przypominają zwykłą grypę. Zarażona osoba odczuwa bóle mięśni, zmęczenie oraz suchy kaszel. Najistotniejszą różnicą między COVID-19 a przeziębieniem są duszności i bardzo wysoka gorączka.

Zobacz także: Zobacz też: Wolontariat w czasach pandemii. Tak pomagają Polacy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić