Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus. Pochówek zakażonych. Oto rekomendacje Ministerstwa Zdrowia

11

Ciała osób, które zmarły po zakażeniu koronawirusem, są specjalnie zabezpieczane. Przed pogrzebem przechodzą m.in. dokładną dezynfekcję. Konkretne rekomendacje ws. pochówków zakażonych wydało Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus. Pochówek zakażonych. Oto rekomendacje Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus. Specjalne procedury dot. pochówku zakażonych (Pixabay)

O procedurach stosowanych podczas pochówku osób chorych na COVID-19 pisze polsatnews.pl, powołując się na PAP. Właściciel jednego z zakładów pogrzebowych wyjawił, że ciało osoby zmarłej na COVID-19 przed włożeniem do trumny jest odkażane.

Wkłada się je również do specjalnego opakowania. Dopiero później trafia w miejsce docelowe, czyli do trumny. Ona również jest dezynfekowana.

Osoby zakażone są chowane nieco później niż zdrowe. To dlatego, że bliscy takich zmarłych zwykle znajdują się na kwarantannie. Opóźnienie pogrzebu pozwala im wziąć udział w tej uroczystości.

Pochówek zakażonych. Oto wytyczne resortu zdrowia

Specjalne wytyczne dot. pochówku zmarłych opublikował już resort zdrowia. Wynika z nich, że zwłoki zmarłych na COVID-19 należy dezynfekować płynem odkażającym, który działa wirusobójczo. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność.

Należy też odstąpić od standardowej procedury mycia zwłok. Trzeba ponadto unikać ubierania zwłok i ich okazywania. Ciało zmarłego na koronawirusa koniecznie należy umieścić w szczelnym worku.

Podobne procedury stosuje się wtedy, gdy ciało jest transportowane do krematorium. Dodajmy również, że osoby pracujące przy zwłokach powinny być zabezpieczone w kombinezony lub inne środki ochrony osobistej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić