Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Nowa mutacja koronawirusa. Już 7 kraj zgłasza przypadki

285

Izrael jest siódmym krajem, który mógł zostać dotknięty zmutowanym szczepem koronawirusa przenoszonym przez norki. Trzy osoby, które niedawno wróciły z Dani, właśnie poddawane są testom.

Nowa mutacja koronawirusa. Już 7 kraj zgłasza przypadki
W Danii szaleje nowa mutacja koronawirusa, którą rozniosły norki. (PAP)

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że trzy osoby przechodzą testy na zmutowanego koronawirusa. Niedawno wróciły z Dani, gdzie nowa infekcja przenosi się ze zwierząt na ludzi.

Zmutowany koronawirus rozprzestrzenia się po świecie

Jeśli wynik będzie pozytywny, Izrael dołączy do USA, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Szwecji, które zgłosiły wcześniej pierwsze przypadki. Łącznie odnotowano 12 zakażeń nową mutacją koronawirusa.

Rząd duński nakazał już odstrzał 17 milionów norek, aby zlikwidować zmutowany szczep. Eksperci jeszcze tego dokładnie nie potwierdzili, ale koronawirus pochodzi z ferm futerkowych. Jeżeli dalej będzie się rozprzestrzeniał, może sprawić, że szczepionka na koronawirusa nie będzie skuteczna.

Zobacz także: Oświadczenie twórców eksperymentalnej szczepionki. "Nie występują poważne skutki uboczne".

Naukowcy podejrzewają, że latem wirus przeskoczył z pracowników fermy na norki, a teraz został przeniesiony z powrotem na ludzi. Kiedy przenosił się między gatunkami, nastąpiła mutacja.

Nowa mutacja wirusa jest odporna na przeciwciała. Ponadto osoby nią zakażone mogą mieć cięższe objawy, które o wiele trudniej się leczy. Wszystko wskazuje na to, że przenoszą go i ludzie i zwierzęta.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić