Robert Czykiel| 

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: zaczynamy kontrole w sklepach

45

Policja i służby sanitarne od poniedziałku rozpoczynają kontrole w sklepach. Będą sprawdzać, czy pracownicy, ale także klienci noszą maseczki lub przyłbice.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: zaczynamy kontrole w sklepach
Łukasz Szumowski (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)

Miniony tydzień był rekordowy w Polsce. Od wtorku 28 lipca codziennie było ponad pół tysiąca nowy przypadków zakażenia koronawirusem. 1 sierpnia został ustanowiony rekord, bo tego dnia przybyło aż 658 zakażonych.

Koronawirus w Polsce. Ruszają kontrole w sklepach

Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca. Wpływ na to ma wiele czynników. M.in. to, że wielu Polaków uznało, że epidemia się skończyła i przestali się stosować do wytycznych. Łatwo to zaobserwować w sklepach, gdzie coraz więcej osób ignoruje obowiązek zakrywania nosa i ust.

Rząd postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od poniedziałku zaczynają się kontrole w sklepach. Nie tylko pracownicy, ale także klienci muszą mieć się na baczność.

Zobacz także: Koronawirus a wesela. Janusz Cieszyński o gotowości do przywrócenia obostrzeń
W kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek. W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo - mówi Szumowski w Radiowej Jedynce.

Do sklepów zostaną wysłane specjalne patrole, które będą składać się z policjantów i pracowników służb sanitarnych. Trzeba liczyć się z tym, że posypią się kary. Mandat za brak maseczki to 500 zł, a do tego może dojść jeszcze kara administracyjna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić