Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus z Pekinu jest inny. Pochodzi z Europy

13

W Pekinie wykryto ognisko koronawirusa. Rząd Chin był zmuszony po raz kolejny wprowadzić obostrzenia, a szkoły i uczelnie wyższe zostały zamknięte. Naukowcy zidentyfikowali szczep SARS-CoV-2 , który zaatakował w stolicy Chin. Wyniki przedstawili opinii publicznej.

Koronawirus z Pekinu jest inny. Pochodzi z Europy
Źródłem zarażeń koronawirusem w Pekinie jest targowisko Xinfadi (Getty Images, Kevin Frayer , Stringer)

Jak ustalili naukowcy, źródłem koronawirusa jest pekińskie targowisko Xinfadi. Wyniki badań przedstawili specjaliści z National Microbiology Data Center.

Analizie poddano trzy próbki SARS-CoV-2 – dwie ludzkie i jedną środowiskową. Zebrano je 11 czerwca, czyli tego samego dnia, którego w Pekinie wykryto przypadki zachorowań na COVID-19.

Koronawirus: w jaki sposób mieszkańcy Pekinu zarazili się SARS-CoV-2?

"The Straits Times" podaje, że zgodnie z wynikami wstępnych badań szczep, którym zarazili się pekińczycy, pochodzi z Europy. Różni się on jednak od odmiany koronawirusa, jaka obecnie dominuje na tym kontynencie.

Według wstępnych wyników badań genomowych i epidemiologicznych wirus pochodzi z Europy, ale różni się od tego rozprzestrzeniającego obecnie na kontynencie. Jest starszy (...) – wyjaśnił Zhang Yong, urzędnik Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ("The Straits Times").

Naukowcy przeanalizowali także, w jaki sposób koronawirus dostał się na Xinfadi. Jak zakładają, niekoniecznie pochodzi on z Europy. Przypuszczają, że SARS-CoV-2 znajdował się w importowanych i mrożonych produktach. Mógł także rozwinąć się w wyniku ludzkich zaniedbań, jeśli targowisko nie zostało poddane odpowiedniej dezynfekcji.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus na Śląsku. "Państwo sobie nie poradziło. Zbyt słabe zabezpieczenia"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić