Kraków po nocnej prohibicji. Na SOR bez zmian, jest za to inny efekt

Resort zdrowia podaje, że liczba pacjentów w krakowskich SOR-ach nie spadła po wprowadzeniu nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. MSWiA odnotowuje za to mniej interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu.

Nocna prohibicja w KrakowieNocna prohibicja w Krakowie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Unspecified
Anna Wajs-Wiejacka

Najważniejsze informacje

  • Ministerstwo Zdrowia: ogólna liczba pacjentów SOR w Krakowie nie zmalała po wprowadzeniu nocnej prohibicji.
  • MSWiA: interwencje policji dotyczące nadużywania alkoholu w Krakowie wyraźnie spadły.
  • Dane dotyczą lat 2021–2025 i obejmują kilka największych krakowskich szpitali.

W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane o przyjęciach do SOR w Krakowie. To zestawienie obejmuje lata 2021–2025 i pokazuje, że po wprowadzeniu nocnego zakazu sprzedaży alkoholu liczba pacjentów nie zmalała. Jak zaznacza Polska Agencja Prasowa, mowa o ogólnej liczbie przyjęć, bez rozróżnienia, ilu pacjentów było pod wpływem alkoholu.

Resort zdrowia podkreślił, że na podstawie zebranych liczb nie można wywnioskować, jak zmienił się odsetek osób nietrzeźwych wśród pacjentów. W krakowskich SOR-ach od stycznia do września 2025 r. zarejestrowano 158 513 osób. Dla porównania: w 2024 r. było 208 275, w 2023 r. 196 149, w 2022 r. 193 869, a w 2021 r. 157 908. Wyjątkiem był rok 2021, gdy frekwencję ograniczała pandemia COVID-19.

Z kolei dane MSWiA wskazują spadek interwencji policji związanych z nadużywaniem alkoholu. W 2025 r. (do września) odnotowano 356 takich zdarzeń, w 2024 r. 534 (do września 441), w 2023 r. 655 (do września 532), w 2022 r. 778 (do września 605), a w 2021 r. 424 (do września 291). To pokazuje tendencję malejącą po wprowadzeniu nocnej prohibicji w Krakowie.

Nocna prohibicja w Polsce. Uzależnieni oceniają pomysł polityków

Interpelację z pytaniami do MZ i MSWiA złożył we wrześniu poseł Paweł Jabłoński. Pytał o liczbę interwencji policji oraz pacjentów SOR w latach 2021–2025 w kontekście dyskusji o wprowadzaniu podobnych ograniczeń także w innych miastach. W odpowiedziach resorty przedstawiły dane przekazane przez największe krakowskie placówki, w tym Szpital Uniwersytecki i Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera.

Warszawa przygotowuje własne ograniczenia

Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w Krakowie obowiązuje od 1 lipca 2023 r. Sprzedaż jest wówczas wstrzymana na terenie całego miasta od północy do godz. 5.30, z wyłączeniem lokali gastronomicznych. Warszawa wprowadzi podobne zasady od 1 listopada w Śródmieściu i na Pradze-Północ. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że wiosną złoży projekt rozszerzenia zakazu na całe miasto od 1 czerwca.

Z danych wynika więc mieszany obraz skutków ograniczeń: SOR nie notują spadku ogólnej liczby pacjentów, ale policja ma mniej interwencji alkoholowych. Na pełniejsze wnioski o wpływie zakazu na zdrowie publiczne potrzebne byłyby informacje o strukturze pacjentów, czego – jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia – nie obejmuje obecne zestawienie.

Wybrane dla Ciebie
To jest plaga w Zakopanem. Policja ujawnia
To jest plaga w Zakopanem. Policja ujawnia
Włamali się na plebanię. Tyle zgarnęli do kieszeni
Włamali się na plebanię. Tyle zgarnęli do kieszeni
Kwitnie mimo mrozu. Leśnicy pokazali niezwykłe zjawisko w lesie
Kwitnie mimo mrozu. Leśnicy pokazali niezwykłe zjawisko w lesie
Tragiczny finał porodu. Kobieta nie żyje
Tragiczny finał porodu. Kobieta nie żyje
Dyrektor szkoły jak Skolim. Nagranie ze studniówki niesie się po sieci
Dyrektor szkoły jak Skolim. Nagranie ze studniówki niesie się po sieci
13-latka utonęła na Malcie. Tak żegnano ją na wyspie
13-latka utonęła na Malcie. Tak żegnano ją na wyspie
Zauważalna różnica. Rosja ma nową taktykę
Zauważalna różnica. Rosja ma nową taktykę
Nadał taką paczkę. Teraz cała Polska zobaczy jego twarz
Nadał taką paczkę. Teraz cała Polska zobaczy jego twarz
Uciekli z Ukrainy przed wojną. Tak ocenia ich Zełenski
Uciekli z Ukrainy przed wojną. Tak ocenia ich Zełenski
Leśnicy pokazali zdjęcie. Szok, kto za tym stoi
Leśnicy pokazali zdjęcie. Szok, kto za tym stoi
Banany i chipsy na plażach. Nietypowe znaleziska w Anglii
Banany i chipsy na plażach. Nietypowe znaleziska w Anglii
Skłodowska-Curie na wieży Eiffla. Specjalny hołd
Skłodowska-Curie na wieży Eiffla. Specjalny hołd