Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Kupują kilkaset nowych fotoradarów i nie tylko. System CANARD w Polsce

28
Podziel się:

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na dostawę ponad 300 urządzeń. Będą to nowe fotoradary, kamery wyłapujące przejazd na czerwonym, a także rejestratory umieszczane w nieoznakowanych samochodach. Rozbudowane zostaną również systemy odcinkowego pomiaru prędkości.

Kupują kilkaset nowych fotoradarów i nie tylko. System CANARD w Polsce
(canard.gitd.gov.pl)

GITD zamierza rozbudować system CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).** Pojawią się nowe fotoradary czy zestawy pomiarowe instalowane w sygnalizacji świetlnej. Będzie też więcej miejsc z odcinkowymi pomiarami prędkości.

Aż 247 nowych fotoradarów na polskich drogach

Samych fotoradarów będzie najwięcej, bo aż 247. Jak podaje dziennik.pl, na ich zakup GITD wyda ponad 54 mln zł. Instalacja nowego sprzętu na drogach rozpocznie się w przyszłym roku (w trzecim kwartale 2021), a ostatni zostanie zamontowany w 2023 roku.

Zakupione zostaną tez zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości. Na polskich drogach wkrótce ma pojawić się aż 39 nowych lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości. Według portalu dziennik.pl to właśnie te urządzenia będą najszybciej montowane. Prace mają ruszyć już w pierwszym kwartale 2021 roku, a do końca przyszłego roku powinny zostać zakończone. Koszt zestawów do odcinkowego pomiaru prędkości to około 13,4 mln zł.

W 30 nowych miejscach zostaną zamontowane rejestratory przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach. Dziennik.pl podaje, że ich zakup pochłonie 21,7 mln zł, a instalacja ruszy od II kwartału 2021 i potrwa rok. Dodatkowo, w planach GITD jest też 11 nowych przenośnych urządzeń rejestrujących. Nowy sprzęt ma pomóc w walce z piratami drogowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Paweł
2 lata temu
Na testy na wirusa brakuje, na maseczki i rękawiczki, na respiratory ratujące życie, ale na fotoradary nie ??? Widać co się liczy dla rządzących, nie obywatele tylko kasa - są jeszcze gorsi od wszystkich poprzedników, Judasze.
Aleksanderr
2 lata temu
Dobrze że mam teraz samochód który ma 15 do setki. Pali 4,5 litra jak jadę 90. Kiedyś za młodu miałem 6 i 8 garów na pełnym przelocie 325 i 540 już się nasłuchałem w tunelach była inna swoboda a teraz mi przeszło.Coraz kosztowniejsza jest jazda a fajne bryki coraz droższe więc się wyleczyłem. Teraz mam dużą rodzinkę i jeżdżę powolutku, mam dużo czasu na rozmowy i miło spędzony czas. Nie potrzebuje 3 cylindrowej pierdziawki z turbo i 6 biegiem.
fredi
2 lata temu
temat zastepczy...
Dość tego
2 lata temu
Czas pogonic ten rząd.
Powiadam
2 lata temu
To nie czas na takie wydatki. Jeśli rząd dalej myśli o lupieniu swoich obywateli to wieszcze im rychły koniec.
Wirus
2 lata temu
ITD zakupiło 64 nowe pojazdy do łupienia firm przewozowych. To takie mobilne wplatomaty.
Czyżby
2 lata temu
Trzeba odzyskać po tym co się straciło na przedsiebiorcach?
Olo
2 lata temu
Pod względem największej liczby fotoradarów w pierwszej trójce zdecydowanie przodują Włochy z prawie 5,9 tys. sztuk. Dalej uplasowała się Wielka Brytania z 5,5 tys. fotoradarów. Podium zamykają Niemcy, gdzie na kierowców czeka prawie 3,9 tys. urządzeń tego typu. Po drugiej stronie zestawienia, z najmniejszą liczbą fotoradarów znalazła się Słowacja (13 sztuk). Za nią uplasowała się Łotwa z liczbą 21 fotoradarów. Trzecie miejsce należy do Bośni i Hercegowiny, gdzie przy drogach stoją 52 urządzenia. Polska poza pierwszą dziesiątką Jak na tle Europy wypadła Polska? Jesteśmy na 12. miejscu z liczbą 401 fotoradarów. Wynik ten może się zmienić. Nie tak dawno informowaliśmy, że Inspekcja Transportu Drogowego jest w trakcie pozyskiwania funduszy na rozbudowę sieci fotoradarów. Wszystko wskazuje więc na to, że ich liczba będzie sukcesywnie wzrastać.
Maj
2 lata temu
Kraj w kryzysie pandemia o ile jest szaleje mandaty za brak maseczek się sypią wszystko drożeje a tu zakup artykułów pierwszej potrzeby -radarów trzeba łupić społeczeństwo z pieniędzy a szpitale ledwo dyszą brakuje wszystkiego brawo rządzący miejmy nadzieję że to wasze ostatnie tchnienia.
Piotr
2 lata temu
Trzy mandaty przez 22-a lata’im wolniej jedziesz tym dłużej cię widzą...taka zasada...
Try
2 lata temu
Kiełbasa wyborcza zeżarta i trzeba kasy.
PWS
2 lata temu
W Polsce jest około 600 fotoradarów to na cały kraj jest to znikoma ilość w Anglii około 6000 tys w Niemczech 4000 tys.
joka
2 lata temu
Więcej kontroli foto na drogach ,a z Policji zwalniać i zmniejszać etaty bo po co policja.
Ryki
2 lata temu
Teraz jeszcze obok fotoradarów poustawiać automatyczne karabiny maszynowe . Niech dudek wyjeżdża na ulicę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić