Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Kupują kilkaset nowych fotoradarów i nie tylko. System CANARD w Polsce

34

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na dostawę ponad 300 urządzeń. Będą to nowe fotoradary, kamery wyłapujące przejazd na czerwonym, a także rejestratory umieszczane w nieoznakowanych samochodach. Rozbudowane zostaną również systemy odcinkowego pomiaru prędkości.

Kupują kilkaset nowych fotoradarów i nie tylko. System CANARD w Polsce
(canard.gitd.gov.pl)

GITD zamierza rozbudować system CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).** Pojawią się nowe fotoradary czy zestawy pomiarowe instalowane w sygnalizacji świetlnej. Będzie też więcej miejsc z odcinkowymi pomiarami prędkości.

Aż 247 nowych fotoradarów na polskich drogach

Samych fotoradarów będzie najwięcej, bo aż 247. Jak podaje dziennik.pl, na ich zakup GITD wyda ponad 54 mln zł. Instalacja nowego sprzętu na drogach rozpocznie się w przyszłym roku (w trzecim kwartale 2021), a ostatni zostanie zamontowany w 2023 roku.

Zakupione zostaną tez zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości. Na polskich drogach wkrótce ma pojawić się aż 39 nowych lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości. Według portalu dziennik.pl to właśnie te urządzenia będą najszybciej montowane. Prace mają ruszyć już w pierwszym kwartale 2021 roku, a do końca przyszłego roku powinny zostać zakończone. Koszt zestawów do odcinkowego pomiaru prędkości to około 13,4 mln zł.

W 30 nowych miejscach zostaną zamontowane rejestratory przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach. Dziennik.pl podaje, że ich zakup pochłonie 21,7 mln zł, a instalacja ruszy od II kwartału 2021 i potrwa rok. Dodatkowo, w planach GITD jest też 11 nowych przenośnych urządzeń rejestrujących. Nowy sprzęt ma pomóc w walce z piratami drogowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić