Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Kupujesz prezenty przez internet? Uważaj. Takie metody stosują oszuści

1
Podziel się:

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Przez panującą pandemię, coraz więcej osób decyduje się kupić wymarzone prezenty przez internet. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Mundurowi radzą, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.

Kupujesz prezenty przez internet? Uważaj. Takie metody stosują oszuści
Robiąc zakupy przez internet, zachowajmy ostrożność.

Rozpoczęła się gorączka przedświątecznych zakupów. Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym.

Dlatego też robiąc zakupy przez internet, zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Robiąc zakupy przez internet, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

  • Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź e-maile.

Przeczytaj komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowaj czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.

  • Logując się na konto sklepu internetowego, unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu.

Unikaj komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniaj także danych do logowania oraz innym osobom.

  • Zwróć uwagę na cenę produktu.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

  • Nie płać "w ciemno" za towar.

Przed zakupem sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

  • Gromadź całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków.

Wchodząc na stronę sklepu, wpisz adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

  • Płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).
Zobacz także: Lekarz apeluje do kobiet w ciąży. "Dlatego to tak szalenie ważne"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Emi
12 miesięcy temu
Przestańcie już pisać o tym symbolu zamkniętej kłódki. Ludzie to czytają i wierzą, że gwarantuje to im bezpieczną transakcję, a tak nie jest. Symbol zamkniętej kłódki oznacza tylko tyle, że połączenie jest szyfrowane, natomiast w żaden sposób nie zabezpiecza przed sprzedawcą oszustem, ani nie gwarantuje, że jesteśmy na tej stronie, na której myślimy, że jesteśmy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić