Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Karolina Woźniak
|

Lek na raka w oceanie? Zwierzęta morskie pomogą chorym

9
Podziel się:

Gąbki to zwierzęta, które mogą się okazać przydatne nie tylko jako filtratory. Najnowsze badania podają, że te beztkankowce zawierają w swojej budowie związek organiczny, który hamuje replikację komórek nowotworowych. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Lek na raka w oceanie? Zwierzęta morskie pomogą chorym
Związki pochodzące z gąbek mogą okazać się skuteczne w walce z rakiem (Getty Images, Alexis Rosenfeld)

Przypomnijmy, że komórki nowotworowe to komórki, których cykl został zaburzony na skutek mutacji. Tracą one wówczas zdolność do apoptozy, czyli do naturalnego procesu prowadzącego do ich śmierci. Takie komórki dzielą się w sposób niekontrolowany.

Naukowcy wykazali, że alkaloid - manzamina A - który wytwarzają gąbki, może okazać się skuteczny w hamowaniu wzrostu komórek raka szyjki macicy. Mark Hamann, profesor z Uniwersytetu w Północnej Karolinie, przyznał, że owy związek "hamuje replikację komórek nowotworowych, raczej ich nie zabija".

Lek na raka w oceanie? Zwierzęta morskie pomogą chorym

Naukowcy podkreślają też, że związki pozyskiwane z gąbek mogą okazać się pomocne w leczeniu innych chorób. Mowa np. o opryszczce. Co więcej, zespół badaczy pod przewodnictwem profesora Hamma odkrył, że dzięki innym związkom gąbkopochodnym można znaleźć sposób na leczenie raka trzustki i czerniaka.

Ich zdaniem hodowla tych zwierząt na wielką skalę przyczyniłaby się do zwiększenia ilości produkowanych leków. Pozyskiwanie związków z gąbek, które rosną w naturalnym środowisku, może okazać się znacznie skuteczniejsze niż hodowanie tych zwierząt w laboratorium. To dałoby również szansę na rozwój ekonomiczny dla obszarów wiejskich w Indonezji.

Zobacz także: Czarne ryby. Skóra tych gatunków z dna oceanu jest 20 razy ciemniejsza od czarnych przedmiotów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
sas
2 lata temu
nawet gdyby był taki lek ,to koncerny międzynarodowe nie dopuszczą go do masowej produkcji- pacjent wyleczony -pacjent stracony no i jeszcze polityka światowej depopulacji ,to musi trwać :)
AnOp
2 lata temu
Niech będą gąbki ale delikwenta trzeba wpakować 300m pod wodę. Dzisiejsi naukowcy to filozofowie.
Jw.org
2 lata temu
No nareście, czekam na to od lat i już się zaczyna. Apostoł Paweł powiedział:"kiedy będą mówić pokój i bezpieczeństwo w tedy przyjdzie na nich nagła zagląda i nie ujdą" wyrok na złych, zdeprawowanych, podłych ludzi zostanie wreszcie wykonany a na ziemi zapanuje długo oczekiwane Krolestwo Boże, o które kazał się modlić Jezus w modlitwie wzorcowej"... Przyjdź Krolestwo Twoje "i przyjdzie czy to się komuś podoba czy nie. Tylko Bóg ma moc, która może usunąć z tąd całe zło.
mhmmm
2 lata temu
Widziałem gdzieś artykuł jakiegoś reportera śledczego gdzie grupa naukowców ponoć opracowała lek na raka w prywatnym labolatorium ale niespodziewanie się okazało, że nagle zakończyli końcówkę testów przed publikacją, a potem jeden zaginął. Koncerny farmaceutyczne to mafia gorsza od tej tradycyjnej :)
qaqa
2 lata temu
Jak z każdym rewolucyjnym lekiem na nowotwór. Dostępność : za 100 lat, czytałem chyba ze 30 artykułów przez ostatnie 5 lat o rewolucji w walce z chorobą a w szpitalach dalej chemia i radioterapia i to nawet nie dostosowana do pacjenta, każdy dostaje to samo. Więc albo te odkrycia to ściemy albo przed wprowadzeniem tego w obieg o tych terapiach ginie słuch a znaleźć je można w archiwach internetu. Więc darujcie sobie zbędną nadzieję skoro w realnym życiu z tego jest kicz
sfddf
2 lata temu
nawet jak bedzie dzialac to i tak ludziom nieudostepnia . Lepiej leczyc niz wyleczyc - wiecej zarobia
koli
2 lata temu
"Zwierzęta morskie pomogą chorym" "związki pozyskiwane z gąbek". Czyli ta "pomoc" nie tylko nie dobrowolna ale i mocno ofiarna...
Hoho
2 lata temu
Od dzisiaj do kąpieli zabieram gąbkę . Albo dwie , kapię się z koleżanką .
Pepeis
2 lata temu
Jakaś firma opatentuje i będzie zbijać kokosy na tym
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić